Բիշքեկում ԵԱՏՄ երկրների վարչապետները կքննարկեն միջպետական կոոպերացիաների հարցը
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) կառավարությունների ղեկավարները Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի (ԵԱՄԽ) հերթական նիստի ժամանակ ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում կքննարկեն միջպետական կոոպերացիաների ընդլայնման հարցը: Նիստը կանցկացվի Ղրղզստանում, հայտնում РИА Новости-ն:
«Չորեքշաբթի «Ալա Արչա» կառավարական նստավարում ԵԱՏՄ-ում Ղրղզստանի նախագահության շրջանակում տեղի կունենա Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը: Այն կանցկացվի նեղ և ընդլայնված կազմերով: Նիստի արդյունքներով նախատեսվում է մի շարք փաստաթղթերի ստորագրում և հայտարարություն մամուլի համար», - գործակալությանը հայտնել են Ղրղզստանի կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Միջոցառմանը կմասնակցեն Ղրղզստանի վարչապետ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Ռուսատանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը, Ղազախստանի վարչապետ Բակիջան Սագինտաևը, Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովը, Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, նաև Եվրասիական տնտեսական միության կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Օրակարգում 14 հարց է ընդգրկված:

В Бишкеке премьеры стран ЕАЭС обсудят межгосударственную кооперацию
Главы правительств стран ЕАЭС обсудят вопросы расширения межгосударственной кооперации в рамках интеграционного объединения во время очередного заседания Евразийского межправительственного совета (ЕМПС), которое пройдет в среду в столице Киргизии, передает РИА Новости.
«В среду в государственной резиденции «Ала-Арча» пройдет очередное заседание Евразийского межправительственного совета в рамках председательства Кыргызской Республики в Евразийском экономическом союзе. Заседание пройдет в узком и расширенном составах. По итогам заседания ЕМПС состоится подписание ряда документов и заявление для прессы», — сообщила РИА новости представитель пресс-службы правительства Киргизии.
В мероприятии примут участие премьер-министр Киргизии Сооронбай Жээнбеков, председатель правительства Российской Федерации Дмитрий Медведев, премьер-министр Казахстана Бакытжан Сагинтаев, премьер-министр Белоруссии Андрей Кобяков и премьер-министр Республики Армения Карен Карепетян, а также председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян. В повестку дня заседания предварительно включены 14 вопросов.