Ադրբեջանցիները ներողություն են խնդրել Դաշնակցությունից
Օրերս 350 ներկայացուցիչների մասնակցությամբ անցկացվել է Սոցիալիստական կուսակցություններին միավորող աշխարհի ամենամեծ կառույցի` Սոցինտերնի 25-րդ համագումարը, տեղեկացնում է «Երկիր մեդիա»-ն:
1907թ.-ից Սոցինտերնին անդամակցում է նաև Հայ հեղափոխական Դաշնակցությունը: Համագումարին ՀՅԴ-ն մասնակցում էր Կանադայից, Միացյալ Նահանգներից և Արգենտինայից ժամանած ներկայանալի կազմով:
Դաշնակցությունից ելույթ ունեցավ Մարիո Նալբանդյանն, որը խոսեց Արցախյան համակարտության, Ցեղասպանության մասին, ինչպես նաև` դեմ արտահայտվեց Ադրբեջանի ընկերվար-ժողովրդավար կուսակցության անդամակցությանը կառույցին:
«Ես առարկում եմ Ադրբեջանի ընկերվար-ժողովրդավար կուսակցությանն այս կառույցի լիիրավ անդամի կարգավիճակ տալու առաջարկին` հաշվի առնելով այս կուսակցության ներկայացուցիչների պահվածքը Ժնևյան նիստի ժամանակ, որտեղ հայությանը մեղադրում էին ցեղասպանություն գործելու մեջ», - ասաց Մարիո Նալբանդյանը:
Այս արտահայտության համար Ադրբեջանի պատվիրակները հրապարակային ստիպված են եղել ներողություն խնդրել` հետո արդեն լիիրավ անդամի կարգավիճակ են ստացել:

Азербайджанцы принесли публичные извинения армянской партии «Дашнакцутюн»
На днях с участием 350 делегатов состоялся 25-й съезд Социнтерна – самой большой международной структуры, объединяющей социал-демократические партии и организации мира, сообщает «Еркир медиа».
Армянская революционная федерация (АРФ) «Дашнакцутюн» с 1907 года является членом Социнтерна и была представлена на 25-м съезде Социнтерна представительной делегацией из Канады, Соединенных Штатов и Аргентины.
На съезде выступил представитель «Дашнакцутюн» Марио Налбандян, который в своем выступлении обратился к вопросам карабахского конфликта, Геноцида армян, а также высказался против членства в структуре Социал-демократической партии Азербайджана.
«Я выступаю против предоставления Социал-демократической партии Азербайджана статуса полноправного члена этой структуры, учитывая поведение представителей этой партии во время встречи в Женеве, где они обвинили армян в «геноциде», – сказал Марио Налбандян.
Согласно сообщению «Еркир медиа», из-за этого заявления делегация Азербайджана вынуждена была принести публичные извинения, только после этого им был предоставлен статус полноправного члена.