Համանախագահները հուսով են, որ մոտ ապագայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների ու արտգործնախարարների հանդիպումների հնարավորություն կլինի
Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը պետք է անհապաղ վերսկսեն բանակցությունները, Aysor.am-ին ասաց ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը:
«Շփման գծի հատվածում վերջերս տեղ գտած միջադեպերը վերստին ցույց են տալիս, թե ինչու է անհրաժեշտ, որ կողմերը անհապաղ վերսկսեն բանակցությունները՝ համակողմանի կարգավորման ուղղությամբ», - նշեց նա::
Ամերիկացի համանախագահի խոսքով, Միացյալ Նահանգները «շարունակում է հաստատակամորեն պնդել, որ չի կարող լինել վերադարձ լայնածավալ ռազմական գործողությունների և որ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում»:
«Համանախագահները մշտապես հարմար առիթներ են փնտրում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների ու արտգործնախարարների հանդիպումների համար, և հուսով ենք, որ մոտ ապագայում նման հնարավորություն կլինի: Իսկ մինչ այդ, մենք մշտապես կապի մեջ ենq նախարարների հետ և պատրաստ ենք ցանկացած պահի ձեռնամուխ լինել բանակցությունների», - ընդգծեց Ռ.Հոգլանդը:

Посредники по Карабаху надеются на проведение в скором времени переговоров президентов и глав МИД Армении и Азербайджана
08/03/2017 14:08
Стороны карабахского конфликта должны незамедлительно возобновить переговоры, заявил Aysor.am американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд.
«Произошедшие недавно на линии соприкосновения инциденты вновь показывают, почему необходимо, чтобы стороны незамедлительно возобновили переговоры в направлении всестороннего урегулирования», - сказал Р.Хогланд.
По его словам, США продолжают утверждать, что не может быть возврата к широкомасштабным боевым действиям, и конфликт не может иметь военного решения.
«Посредники всегда ищут удобные случаи для встреч президентом и глав МИД Армении и Азербайджана, и надеемся, что в скором времени подобная возможность будет. А до этого мы находимся в постоянной связи с министрами и готовы в любой момент организовать переговоры», - подчеркнул Р.Хогланд.