Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառությունը 2016-ին 1/3-ով նվազել է
Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի միջև երկկողմ առեևտրաշրջանառությունը 2016-ին նվազել է 1,3 անգամ. նվազման հիմնական պատճառներն են հանդիսացել ռուբլու արժեզրկումը, նավթի և մետաղների գնանկումը, ինչպես նաև Թուրքիայի Ռուսաստան պտուղ-բանջարեղեն արտահանելու արգելքը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ուրբաթ՝ մարտի 10-ին, տեղի է ունենալու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը: Ի թիվս ռուս-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող այլ հարցերի առաջնային քննարկվելու են նաև այս երկու երկրների առևտրային հարաբերությունները:
Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության հաղորդմամբ` 2016-ին ռուս-թուրքական երկկողմ տարեկան առևտրաշրջանառությունը 2015-ի համեմատ նվազել է 32,1 տոկոսով` 15,84 մլրդ դոլարով: Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանից Թուրքիա արտահանման ծավալները նվազել են 29 տոկոսով` 13,69 մլրդ դոլար, իսկ Թուրքիայից կատարվող ներմուծումը` 47 տոկոսով` 2,14 մլրդ դոլարով:

Объем торговли России и Турции в 2016 году упал на треть
Объем взаимной торговли между Россией и Турцией по итогам 2016 года снизился на треть на фоне ослабления курса рубля, падения цен на нефть и металлы, а также ограничительных мер РФ в отношении турецких овощей и фруктов, сообщает Минэкономразвития РФ, передает РИА Новости.
В пятницу, 10 марта, глава Минэкономразвития Максим Орешкин примет участие в переговорах президента РФ Владимира Путина и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
В ходе встречи планируется обсудить весь комплекс вопросов российско-турецких отношений с акцентом на дальнейшее восстановление взаимовыгодных торгово-экономических связей.
По данным ФТС России, в 2016 году российско-турецкий товарооборот сократился на 32,1% по сравнению с 2015 годом и составил 15,84 миллиарда долларов, в том числе экспорт упал на 29% — до 13,69 миллиарда долларов, импорт – на 47%, до 2,14 миллиарда долларов.