Ոչինչ այդքան վատ չէ, ինչքան ԼՂ հարցում ստատուս քվոն. Ֆրանսիայի նախագահ
Ղարաբաղյան հարցում հայկական կողմի նպատակը խաղաղությունն է, ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը իր բաժակաճառում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից տրված պաշտոնական ճաշին:
«Չծանրաբեռնելով ձեզ ղարաբաղյան հիմնախնդրի մանրամասներով՝ կուզեի ասել միայն, որ մեր նպատակը խաղաղությունն է։ Զենքի ուժը ոչ մեկին և երբեք բարիք չի բերել, խաղաղությունն էլ հաստատվել է այնտեղ, ուր տիրել է դիմացինին ականջալուր լինելու ու խելամիտ փոխզիջումների անհրաժեշտության գիտակցումը։ Ակնհայտ է, որ խաղաղությունը ոչ թե հակասությունների բացակայությունն է, այլ դրանք խաղաղ միջոցներով կարգավորելը», - նշել է Ս.Սարգսյանը:
Իր հերթին Ֆ.Օլանդն ասել է, որ խաղաղ և ապահով ապագա կառուցելու համար մենք պարտավոր ենք շարունակելու մեր ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը կարգավորելու գործում:
«Դուք գիտեք Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի պատրաստակամությունը այս հակամարտությանը լուծում գտնելու մեջ: 2016 թվականի ապրիլյան բախումները և մի քանի օր առաջ պատահած դեպքերը դրա ողբերգական ապացույցներն են: Ոչինչ այդքան վատ չէ, ինչքան ստատուս քվոն: 23 տարուց ի վեր կողմերը բանակցում են առանց որոշակի արդյունքի հասնելու», - ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Նրա խոսքով, բազմաթիվ անգամ լուծումը շատ մոտ էր թվում:
«2014 թվականի հոկտեմբերին ես ինքս նախաձեռնություն վերցրեցի Ձեզ հրավիրելու Փարիզ ադրբեջանցի Ձեր պաշտոնակցի հետ միասին: Մենք առաջընթաց ունեցանք հատկապես հակամարտության ընթացքում անհետացած անձերի ճակատագրի ցավալի հարցում, բայց չկարողացանք ավելի հեռուն գնալ: Սակայն բանակցությունները շարունակելուն ոչ մի այլընտրանք չկա, եթե բոլորս համաձայն ենք, որ հակամարտության ռազմական լուծումը բացառված է: Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի հետ համընդհանուր խորհրդակցությամբ՝ Ֆրանսիան անդադար շարունակում է իր միջնորդական ջանքերը: Լուծման պայմանները հայտնի են` «Մադրիդյան սկզբունքներն են», որոնց հիմքերն են` ուժի չկիրառումը, պետությունների տարածքային ամբողջականության հարգումը և ինքնորոշման իրավունքը: Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցելու այս ուղղությանը տարվող ցանկացած նախաձեռնությանը», - ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը:

Президент Франции о карабахском урегулировании: Ничто не может быть хуже, чем статус-кво
В карабахском вопросе стремление армянская сторона желает мира, заявил президент Армении Серж Саргсян на официальном ужине, данном в его честь президентом Франции Франсуа Олландом.
«Наша цель – мир. Сила оружия никогда и никому не приносила добра, а мир устанавливался там, где царило взаимное понимание и осознание необходимости разумных компромиссов. Очевидно, что мир – это не отсутствие противоречий, а их урегулирование мирными способами», - сказал Серж Саргсян.
В свою очередь президент Франции заявил, что для построения мирного и безопасного будущего необходимо продолжить усилия по урегулированию карабахской проблемы.
«Вы знаете о готовности Франции в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ найти решение этого конфликта. Ничто не может быть хуже, чем статус-кво. Больше 23 лет стороны ведут переговоры без определенных результатов», - сказал Ф.Олланд.
По его словам, много раз решение казалось близким.
«В 2014 году я сам взял на себя инициативу и пригласил Вас вместе с азербайджанским коллегой в Париж. Мы зафиксировали прогресс в вопросе судеб без вести пропавших во время конфликта, но не смогли продвинуться дальше. Однако нет альтернативы продолжению переговоров, если мы все согласны, что военное решение конфликта исключено. При совместных консультациях с США и Россией Франция постоянно продолжает свои посреднические усилия. Условия решения известны – это «Мадридские принципы», которые основаны на принципах неприменения силы, уважении территориальной целостности государств и права на самоопределении. Франция готова содействовать любым инициативам в этом направлении», - подчеркнул президент Ф.Олланд.