Սպառնալիքներով միություններ չեն լինում. Պետք է դուրս գանք ԵԱՏՄ-ից ու ասենք՝ մենք էլ շահ ունենք. Հրանտ Բագրատյան
Մենք արդեն կորցրել ենք դեմոկրատիան քաղաքականության մեջ, հիմա կորցնում ենք տնտեսության մեջ, այսօր «Կոնրադ ադենաուեր» հիմնադրամի կազմակերպած նախընտրական քննարկմանն ասաց Ազատ դեմոկրատներ կուսակցությունից առաջադրված Հրանտ Բագրատյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանի անդամակցությանը ԵԱՏՄ-ին։
«ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո առևտրում ոչինչ չի փոխվել, որովհետև 2011թ.-ից այդ նույն երկրների հետ ունեինք ազատ առևտրի գոտի։ Մենք ինչի՞ պիտի Իրանից դիզվառելիք բերենք ու դրա դիմաց հսկայական մաքսատուրք վճարենք։ Պետք է դուրս գալ։ Մենք կմնանք ազատ առևտրի գոտու մեջ», - ասաց Հրանտ Բագրատյանը՝ նշելով, որ եթե Ռուսաստանը սպառնում է այդ հարցում, ապա հարցն էլ ավելի արագ է պետք բարձրացնել։
«Սպառնալիքներով միություններ չեն լինում։ Անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին՝ մենք շահել ենք 200 մլն ԵՏՄ-ում ու կորցրել ենք 1 մլրդ Եվրոպայում։ Պետք է ասենք՝ մենք էլ շահ ունենք, մեզ էլ բանի տեղ դրեք», - ասաց Հրանտ Բագրատյանը։

Грант Багратян: Союзы не создаются на угрозах. Нужно выходить из ЕАЭС и заявить – у нас тоже есть интересы
«У нас уже зафиксирован регресс в демократии, сейчас наблюдается регресс в экономике», - заявил сегодня на организованном Фондом Конрада Аденауэра предвыборном обсуждении баллотирующийся по пропорциональному списку партии «Свободные демократы» Грант Багратян, касаясь членства Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
«После членства в ЕАЭС в торговле ничего не изменилось, поскольку с 2011 года у нас с этими странами была зона свободной торговли. Почему мы должны привозить дизтопливо из Ирана и платить за это огромные таможенные пошлины. Нужно выходить из ЕАЭС. Мы останемся в зоне свободной торговли», - сказал Грант Багратян.
Он отметил, что если Россия угрожает в этом вопросе, то этот вопрос нужно ставить еще быстрее.
«Союзы не создаются на угрозах. Став членом ЕАЭС, мы выиграли в ЕАЭС 200 млн. и потеряли в Европе 21 млрд. Мы должны заявить – у нас тоже есть интересы, считайтесь с нами», - сказал Грант Багратян.