Սկսած 2018 թվականից Հայաստանն ակնկալում է կայուն տնտեսական աճ. Կարեն Կարապետյան
«Հայաստանը պատրաստ է գնալ այնպիսի քայլերի, որոնց արդյունքում կկրճատվեն պետական ծախսերը, կվերացվեն մասնավոր ներդրումների ճանապարհին առկա խոչընդոտները, որպեսզի հաջորդ տարի երկրի տնտեսությունը դրվի կայուն հիմքերի վրա», - «Reuters» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը նշել է, որ նորաստեղծ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնը մասնավոր հատվածի հետ համատեղ պետք է մշակի կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրեր:
Նա իրատեսական է համարել այս տարի 850 մլն դոլար ընդհանուր ծավալով ներդրումների ներգրավումը, մեծ մասը՝ մասնավոր հատվածից:
Կարեն Կարապետյանի կարծիքով՝ «մենք կկարողանանք դիմակայել մարտահրավերներին և հասնել 3,2 տոկոս տնտեսական աճի ընթացիկ տարում»: «Հենց որ կայունացնենք տնտեսական իրավիճակը, 2018 թվականին կարող ենք ունենալ հաստատուն տնտեսական աճ», - ասել է Կ. Կարապետյանը:

С 2018 года мы сможем обеспечить устойчивый экономический рост – Карен Карапетян
«Армения готова предпринять шаги, в результате которых будут сокращены государственные расходы,  устранены барьеры для частных инвестиций, чтобы в следующем году у экономики был более устойчивый фундамент», – заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян агентству Reuters.
Премьер отметил, что созданный недавно Центр стратегических инициатив совместно с частным сектором будет разрабатывать краткосрочные и долгосрочные программы.
Глава армянского правительства считает реалистичным привлечение в этом году инвестиций на $850 млн., причем основную часть – из частного сектора.
«Я думаю, что мы сможем противостоять вызовам и достичь экономического роста на уровне 3,2% в этом году. Как только нам удастся стабилизировать экономическую ситуацию, мы сможем обеспечить устойчивый экономический рост с 2018 года», - сказал Карапетян.