Պետք է մարդ մնալ անգամ այն դեպքում, երբ հակառակորդը իրեն մարդավարի չի պահում. Նալբանդյան
«Մենք չենք կարող իջնել Ադրբեջանի մակարդակին: Այդ երկրում դիվերսանտները, մարդասպանները, դահիճները հռչակվում են Ազգային հերոսներ», - հույն գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին, թե ճի՞շտ են հայկական կողմի միակողմանի քայլերը, երբ ի հակառակ Բաքվի, հայկական կողմը մշտապես վերադարձնում է դիվերսանտների դիերը:
Նախարարի խոսքով, Հայաստանը և Արցախը մշտապես հանձնառու են գործել միջազգային մարդասիրական իրավունքին և կոնվենցիաներին համապատասխան:
«Բայց այստեղ խոսքը ոչ միայն մարդասիրական իրավունքների ու կոնվենցիաների մասին է, այլ ուղղակի պետք է մարդ մնալ անգամ այն դեպքում, երբ հակառակորդը իրեն մարդավարի չի պահում: Սա է այն մեծ տարբերությունը, որը կա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև», - հավելեց Է. Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян: Надо оставаться человеком, даже если Азербайджан ведет себя не по-человечески
«Мы не можем опускаться до уровня Азербайджана. В этой стране диверсанты, убийцы, палачи провозглашаются национальными героями», - заявил на совместной с главой МИД Греции пресс-конференции министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос Aysor.am, правильны ли односторонние шаги Армении по возвращению трупов азербайджанских диверсантов.
По его словам, Армения и Арцах всегда привержены соблюдению принципов международного гуманитарного права и Женевским конвенциям.
«Но речь не столько о международном праве и конвенциях. Надо оставаться человеком, даже если противник ведет себя не по-человечески. В этом отличие между Арменией и Азербайджаном», - заявил Э.Налбандян.