ԼՂ խնդրով բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար պետք է ստեղծվեն համապատասխան պայմաններ. Նալբանդյան
ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունները չեն ընթանում, քանի որ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան լուրջ հարված հասցրեց, Հունաստանի արտգործնախարար Նիկոս Կոցիասի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Բանակցային գործընթացը հետ մղվեց, հենց այդ պատճառով է, որ Հայաստանը և եռանախագահողները քայլեր ձեռնարկեցին և շարունակում են ջանքերն՝ ուղղված համապատասխան պայմաններ ստեղծելուն, որպեսզի բանակցային գործընթացը հնարավոր լինի առաջ մղել», - ասաց Է. Նալբանդյանը։
Նա նշեց, թե միջազգային հանրությունն ու Հայաստանը խոսում են մեկ լեզվով՝ իսկ Ադրբեջանն՝ այլ։
Է.Նալբանդյանն ընդգծեց, որ բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա, «սակայն պետք է ստեղծվեն համապատասխան պայմաններ»։

Глава МИД Армении: Альтернативы переговорам по карабахскому урегулированию нет
Переговоров по карабахскому урегулированию нет, поскольку апрельская агрессия Азербайджана нанесла серьезный вред переговорам, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Греции Никосом Коциасом.
«Процесс был отброшен. Поэтому Армения и страны-посредники предприняли шаги и продолжают усилия по формированию соответствующих условий для продвижения переговоров», - сказал Э.Налбандян.
По его словам, международное сообщество, посредники и Армения говорят на одном языке, а Азербайджан - на другом.
«Тем не менее, переговорам нет альтернативы, однако должны быть сформированы соответствующие условия», - сказал Э.Налбандян.