ՄԱԿ-ից հայտնել են 1945 թվականից հետո ամենամեծ հումանիտարի ճգնաժամի մասին
Աշխարհը 1945 թվականից հետո ապրում է ամենալուրջ հումանիտար ճգնաժամը, չորս երկրում ավելի քան 20 միլիոն մարդ տառապում է սովից: Այս մասին Associated Press-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերով բաժնի ղեկավար Ստիվեն Օ’Բրայենը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նա հստակեցրել է, որ առանց միջազգային կազմակերպությունների «համակարգված գլոբալ ջանքերի» այդ մարդիկ ուղղակի կմահանան: Նրա խոսքով, աղետի կանխարգելման համար անհրաժեշտ է որքան հնարավոր է արագ ֆինանսական օգնություն ցուցաբերել Եմենին, Հարավային Սուդանին, Սոմալիին և Նիգերիային, մինչև հուլիսին անհրաժեշտ է հավաքել առնվազն 4,4 միլիարդ դոլար:
«Առանց այդ գումարի երեխաները կլինեն թերսնված և չեն զարգանա, չեն կարող գնալ դպրոց, ապագա չեն ունենա», - ընդգծել է Ստիվեն Օ’Բրայենը:

В ООН сообщили о крупнейшем с 1945 года гуманитарном кризисе
Мир находится на критическом этапе истории, переживая самый серьезный гуманитарный кризис с 1945 года: более 20 миллионов человек в четырех странах страдают от голода, приводит агентство Associated Press слова главы отдела ООН по гуманитарным вопросам Стивена О'Брайана, передает РИА Новости.
Речь идет о Йемене, Южном Судане, Сомали и Нигерии. Как заявил О'Брайан, без «скоординированных глобальных усилий» со стороны международных организаций люди там просто умрут от голода. По его словам, для предотвращения катастрофы необходимо как можно быстрее оказать финансовую помощь этим странам — к июлю необходимо собрать как минимум 4,4 миллиарда долларов. «Без этих денег дети будут отставать в росте и развитии, не смогут ходить в школу и их будущее может быть потеряно», — подчеркнул О'Брайан.