Շփման գծում հայկական զինված ուժերը ստիպված են պատասխան տալ, որ սառեցնեն տաք գլուխները. Վիգեն Սարգսյան
Հայաստանն արդեն մոտ 29 տարի է ներառված է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության ապահովմանը, որին պարտադրվել է ռազմական ագրեսիա՝ ի պատասխան ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու փորձին, այսօր «Վալդայ» բանավեճի միջազգային ակումբի Երևանի նստաշրջանին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ֆիզիկական գոյության սպառնալիքը՝ Հայաստանը ներքաշվել է այս հակամարտության մեջ, դառնալով ԼՂ ժողովդրի անվտանգության բացարձակ երաշխավոր։ Չնայած ԽՍՀՄ փլուզումից հետո երկրներում թողնված սպառազինության մեջ եղած տարբերություններին, չնայած ժողովրդագրական ցուցանիշներում եղած մեծ տարբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կարողացավ պաշտպանել իր իրավունքը և ձևավորել հստակ գործող պետական իշխանության համակարգ», - ասաց Վիգեն Սարգսյանը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծեց, որ շփման գծում հայկական կողմի համար հիմքերի հիմքն է 1994 թ. զինադադարի պահպանումը։
«Ցավոք, այսօր էլ ամեն օր այդ համաձայնությունը խախտվում է ադրբեջանական կողմից՝ դա և դիվերսիոն խմբերն են, և հրետանու պարբերական կիրառումն է, և, իհարկե, ՀՀ Զնված ուժերն ու Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը պարտադրված են պատասխան տալ, որպեսզի սառեցնեն տաք գլուխներն ու ընդգծեն այս հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու անհնարինությունը», - ասաց Վիգեն Սարգսյանը։

ВС Армении и Армия обороны НКР вынуждены отвечать, чтобы остудить горячие головы в Азербайджане – Виген Саркисян
Армения на протяжении 29 лет вовлечена в обеспечение физической безопасности народа Нагорного Карабаха, которому была навязана военная агрессия в ответ на попытку реализации права самоопределения наций.. Учитывая угрожающую физическую опасность, Армения была вовлечена в карабахский конфликт, став абсолютным гарантом обеспечения безопасности народа Нагорного Карабаха. Об этом заявил глава Минобороны Армении Виген Саркисян на выездной сессии международного дискуссионного клуба «Валдай» в Ереване.
В.Саркисян заявил, что основой основ для армянской стороны на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил является соглашение о перемирии от 1994 года.
«К сожалению, каждый день это соглашение нарушается азербайджанской стороной. Это и диверсионные группы, и применение артиллерии. Конечно, ВС Армении и Армия обороны НКР вынуждены отвечать, чтобы остудить горячие головы и указать на невозможность решения конфликта военным путем», - заявил глава Минобороны Армении.