Հայաստանն ու համանախագահող երկրները խոսում են նույն լեզվով. ՀՀ նախագահ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով, հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Այս տարվա ապրիլին Ադրբեջանի ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ էական վնաս է հասցրել բանակցային գործընթացին և ջանքերը՝ վերականգնել կողմերի միջև վստահությունը, խոսում է բացառապես հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին, - «Իզվեստիա»-ին ասել է Ս.Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ այս տարվա փետրվարին իրավիճակի սրումը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման համաձայնագրի նկատմամբ հրատապ վերահսկողություն հաստատելու անհրաժեշտությունը:
«Բաքվում վերջապես պետք է հասկանան, որ Հայաստանն ու համանախագահող երկրները խոսում են նույն լեզվով. քաղաքակիրթ աշխարհում բանակացություններին այլընտրանք չկա», - ընդգծել է նա։
Ըստ Սերժ Սարգսյանի՝ պատերազմը այն ճանապարհը չէ, որ լուծելու է խնդիրները և խաղաղության կարելի է գալ միայն երկխոսության միջոցով։
Նա նաև նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի «մարդկանց՝ իրենց սեփական ճակատագիրը վերահսկելու իրավունքի հիման վրա»։

Президент Армении: Карабахский конфликт можно решить только путем мирных переговоров
Нагорно-карабахский конфликт можно решить только путем мирных переговоров, заявил президент Армении Серж Саргсян.
«Новая агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха в апреле 2016 года нанесла существенный ущерб переговорному процессу и усилиям по восстановлению доверия между сторонами, по исключительно мирному урегулированию конфликта», - заявил он «Известиям».
С.Саргсян также отметил, что обострение ситуации в конце февраля текущего года в очередной раз показало необходимость срочного установления контроля за соблюдением режима прекращения огня, договоренность о котором была достигнута ранее.
«Наши контрпартнеры в Баку должны наконец понять, что Армения и страны-сопредседатели говорят на одном языке: в цивилизованном мире альтернативы переговорам нет», - подчеркнул он.
По мнению С.Саргсяна, война не является путем решения проблем и к миру можно прийти только посредством диалога.
Он также отметил, что нагорно-карабахский конфликт должен быть решен «на основе права народа распоряжаться собственной судьбой».