ՊԵԿ նախագահը հրահանգել է ՀՀԿ-ի համար ձայն ապահովել. «Ժամանակ»
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ամենավստահելի մարդկանցից մեկը՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն, այժմ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը, երկրով մեկ ամբողջ ՊԵԿ համակարգի աշխատակիցներին հրահանգել է ՀՀԿ-ի համար ձայն ապահովել։
Անանուն մնալու պայմանով ՊԵԿ աշխատակիցներից «Ժամանակ»-ին պատմել են, որ հարկային ստորաբաժանումների տնօրենները բոլոր աշխատակիցներին կանչում և հանձնարարում են՝ իրենց, ընտանիքի բոլոր անդամների և հարազատների ընտանիքների անձնագրերի տվյալները ներկայացնել։ Իսկ ով համարձակվում է հրաժարվել կամ բացահայտ ասում է, որ քաղաքական այլ նախապատավություն ունի, վերադասը հորդորում է անձնագրի տվյալներից բացի ներկայացնել նաև ազատման դիմումը։ Ընդ որում, անձնագրային տվյալների հավաքագրումից բացի, ՊԵԿ ղեկավարությունն իր աշխատակիցներին յուրաքանչյուր ընտրատարածքում մատնացույց է անում նաև ՀՀԿ-ի այն ռեյտինգային թեկնածուին, որին պետք է ընտրել։
Պարզվում է, որ նույն ռեպրեսիվ մեթոդներով Վարդան Հարությունյանը աշխատել է «Գազպրոմ Արմենիա»-ի տնօրենի պաշտոնում։

«Жаманак»: Председатель КГД приказал подчиненным обеспечить голоса для Республиканской партии
Один из самых доверенных людей премьер-министра Карена Карапетяна, бывший генеральный директор ЗАО «Газпром Армения», ныне председатель Комитета государственных доходов (КГД) Армении Вардан Арутюнян приказал сотрудникам системы КГД по всей стране обеспечить голоса для правящей Республиканской партии Армении (РПА), пишет газета «Жаманак».
Один из сотрудников КГД рассказал на условиях анонимности изданию, что руководители налоговых подразделений вызывают к себе сотрудников и поручают представить паспортные данные всех членов семьи и родственников. А тех, кто смеет отказываться или открыто заявлять, что имеет другие политические предпочтения, руководство призывает кроме паспортных данных представить также заявления об освобождении. При этом, кроме сбора паспортных данных, руководство КГД указывает своим сотрудникам на каждом избирательном участке того рейтингового кандидата РПА, за которого они должны проголосовать.
Как выясняется, Вардан Арутюнян применял такие же репрессивные методы и в период работы на должности гендиректора компании «Газпром Армения».