Հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամին ռուսական կողմը 50 միլիոն դոլար կտրամադրի. Սուրեն Կարայան
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի և ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի միջև մարտի 3-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամը և Հայաստանի «ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը մարտին 14-ին համաձայնագիր էին ստորագրել՝ ստեղծելու հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամ։
«Առաջին փուլում առնվազն 50 միլիոն դոլար իրենց կողմից կտրամադրվի և համարժեք գումարներ նաև մեր կողմից», - պատասխանելով հարցին՝ որքա՞ն է հիմնադրամի կապիտալը՝ կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
Նրա խոսքով՝ այդ գումարներն անընդհատ, կախված ներդրումային ծրագրից, կարող են ավելանալ։
Հարցին՝ ի՞նչ տեղեկությունենր կան Կարեն Կարապետյանին աջակցություն հայտնած ռուս գործարարներց, ովքեր ներդրումներ էին խոստացել անել Հայաստանում, ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարը հորդորեց մի փոքր էլ սպասել։
«Որ մի փոքր էլ սպասեք, մինչև մարտի վերջ իրենք գալու են ու հայտարարություն կանեն», - նշեց նա:
Սուրեն Կարայանի խոսքով՝ Ֆրանսիա կատարած վերջին այցի ընթացքում 2-3 կազմակերպություն էլ է ցանկություն հայտնել ներդրումներ անել Հայաստանում։
«Մոտ ժամանակներս այց են կատարելու Հայաստան, որ ներդրումներ իրականացնեն՝ հիմնականում դեղագործական, սննդի արդյունաբերության ոլորտում», - մանրամասնեց նախարարը։
Սուրեն Կարայանը շեշտեց՝ օտարերկրյա ներդրողներին Հայաստանը հետաքրքրում է, քանի որ նրանք հնարավորություն են ունենում մուտք գործել շատ մեծ շուկաներ։
«Դա Եվրասիական տնտեսական շուկան է, որի անդամն ենք մենք, դա այն արտոնյալ ռեժիմներն են, որից մենք օգտվում ենք, դա Եվրամիության հետ GSP+ ազատականացված ռեժիմն է», - ասաց նա։
Սուրեն Կարայանը վստահեցրեց՝ կառավարության կողմից հայտարարվել է՝ այս տարի առնվազն 850 միլիոն դոլարի ներդրում է իրականացվելու Հայաստանի Հանրապետությունում։
«Այդ ներդումներն արդեն իսկ իրականացվում են ու մենք եռամսյակը մեկ հանրային հաշվետվություն կներկայացնենք», - ասաց նա:
Aysor.am-ի հարցին՝ ազատ տնտեսական գոտու աշխատանքներն ի՞նչ փուլում են, նախարարը պատասխանեց. «Աշխատանքներն ընթանում են ու մոտ ժամանակներս արդեն կառավարության հաստատմանը կներկայացվի այդ ծրագիրը և հույս ունեմ, որ մեկ-երկու ամսվա ընթացում շինարարական աշխատանքները կսկսվեն»։

Российская сторона предоставит армяно-российскому инвестиционному фонду 50 млн долларов – Сурен Караян
16/03/2017 15:26
В результате договоренностей, достигнутых 13 марта между министром экономического развития и инвестиций Армении Суреном Караяном и министром промышленности и торговли России Денисом Мантуровым, Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ) и Универсальная кредитная организация «МСП Инвестиции» подписали 14 марта соглашение о создании армяно-российского инвестиционного фонда.
«На первом этапе с российской стороны будет предоставлено минимум 50 млн. долларов и с нашей стороны – также эквивалентная сумма», - сказал в беседе с журналистами после заседания правительства Армении министр Сурен Караян, отвечая на вопрос об уставном капитале фонда.
По его словам, эти суммы в зависимости от инвестиционных программ могут постоянно увеличиваться.
На вопрос, какие есть ли новости от российских предпринимателей, заявивших о поддержке Карена Карапетяна и обещавших инвестиции, министр экономического развития и инвестиций призвал немного подождать.
«Подождите немного, до конца марта они приедут в Ереван и выступят с заявлением», - отметил он.
По словам Сурена Караяна, в ходе последнего визита во Францию 2-3 организации также выразили желание осуществить инвестиции в Армении.
«В ближайшее время они приедут в Армению для инвестиций, в основном в сфере фармакологии, пищевой промышленности», - уточнил министр.
Он отметил, что Армения интересует иностранных инвесторов, поскольку у них появляется возможность выхода на большие рынки.
«Это рынок Евразийского экономического союза, членом которого мы являемся, это те льготные режимы, которыми мы пользуемся, это льготный торговый режим GSP+ с Евросоюзом», - отметил Караян.
На вопрос корреспондента Aysor.am, на каком этапе находятся работы по созданию зоны свободной торговли на границе Армении с Ираном, министр ответил:
«Работы идут, и в ближайшее время эта программа будет представлена на утверждение правительства. Надеюсь, строительные работы начнутся в течение 1-2 месяцев».