«Հաց բերողի» մահվան գործով ՔԿ-ն բավարարել է փորձագետներ հրավիրելու միջնորդությունը, բայց փորձագետներ դեռ չկան
18/03/2017 14:56
«Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի մահվան գործով դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին որոշումն առկա է և ցանկացած պահի կարող է այն սկսվել. վարույթն իրականացնող մարմինը բավարարել է տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչները միջնորդությունը միջազգային փորձագետներին փորձաքննությանը մասնակից դարձնելու վերաբերյալ: Այդ մասին Aysor.am-ին տեղեկացրեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
«Մենք կողմին խնդրել ենք հնարավորինս սեղմ ժամկետում ապահովել իրենց իսկ առաջարկած փորձագետների մասնակցությունը: Հիմա աշխատանքային կարգով քննարկում ենք իրենց հետ, որպեսզի ապահովեն փորձագետների ներկայությունը», - ասաց Ս. Տռուզյանը:
Արթուր Սարգսյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանը Aysor.am-ի թղթակցին ասաց, որ հստակ չի կարող նշել, թե որտեղից, ինչ փորձագետ է հրավիրվելու փորձաքննության անցկացմանը մասնակցելու համար:
«Առայժմ այդ հարցը լուծված չէ, մենք այդ հարցով ենք զբաղված, դեռ չի որոշվել ոչինչ», - ասաց Տ.Եգորյանը:
- Ովքե՞ր են լինելու, ի՞նչ փորձագետներ են:
- Ես չգիտեմ դեռ: Հիմա էդ պրոցեսն է ընթանում:
- Որտեղի՞ց եք հրավիրելու միջազգային փորձագետներ և ինչքա՞ն ժամանակ է դրա համար պահանջվելու:
- Ես չգիտեմ, հիմա այդ բանակցություններն են ընթանում Քննչական կոմիտեի հետ համատեղ: Ես չգիտեմ: Հիմա էդ պրոցեսն է: Հենց որ որոշակի բան լինի, տեղեկատվություն կհրապարակենք:
Այլ հարցերի Տ.Եգորյանը չպատասխանեց:
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում Արթուր Սարգսյանի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։
Քրեական գործով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությամբ առավել օբյեկտիվ և սպառիչ եզրակացություն ստանալու համար «Արմենիա» բժշկական կենտրոնից, «Նուբարաշեն» և «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ներից առգրավվել են նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ բոլոր բժշկական փաստաթղթերը։
Ի դեպ, ճշգրիտ տվյալներ ապահովելու համար, ըստ մասնագետների, դատաբժշկական փորձաքննություն պետք է անցկացվի մահից 48 ժամվա ընթացքում։

СК Армении удовлетворил ходатайство о привлечении международных экспертов по делу о смерти Артура Саркисяна, однако экспертов пока нет
18/03/2017 16:55
Решение о назначении судебно-медицинской экспертизы по делу о смерти «Доставщика еды» Артура Саркисяна уже принято и экспертиза в любой момент может быть проведена. Орган следствия удовлетворил ходатайство правопреемников Артура Саркисяна о привлечении к процессу судмедэкспертизы международных экспертов. Об этом сообщила Aysor.am советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
«Мы попросили в возможно короткое время обеспечить участие экспертов, которых они предлагают. Сейчас в рабочем порядке с ними обсуждается вопрос обеспечения присутствия экспертов», - сказала С.Трузян.
Представитель правопреемников Артура Саркисяна Тигран Егорян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что не может точно сказать, какие эксперты и откуда будут приглашены для участия в проведении судебно-медицинской экспертизы.
«Этот вопрос пока не решен, мы сейчас занимаемся этим вопросом, пока ничего не решено», - сказал Тигран Егорян.
- Кто будет присутствовать, какие эксперты?
- Я пока не знаю. Сейчас как раз идет этот процесс.
- Откуда будут приглашены международные эксперты, и сколько времени потребуется для этого?
- Я не знаю, сейчас как раз идут переговоры совместно со Следственным комитетом. Я не знаю, пока идет процесс. Как только будет что-то определенное, мы сообщим об этом дополнительно.
Тигран Егорян на другие вопросы не ответил.
Ранее Aysor.am сообщал, что по факту смерти Артура Саркисяна в медицинском центре «Армения» в Следственном комитете Армении возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.130 УК Армении. Расследование дела поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел.
Для получения максимально объективного и исчерпывающего заключения при проведении назначенной по уголовному делу судебно-медицинской экспертизе из медицинского центра «Армения», УИУ «Нубарашен» и «Больница для заключенных» изъяты все медицинские документы о состоянии здоровья Артура Саркисяна.
Кстати, по мнению специалистов, для обеспечения точных данных судебно-медицинская экспертиза должна быть проведена в течение 48 часов после наступления смерти.