Դանիան 183 տարվա ընթացքում առաջին անգամ կմնա առանց արտաքին պարտքի
Դանիայի կառավարությունը երկուշաբթի կմարի արտարժույթով 1,5 միլիարդ դոլար գումարի վերջին վարկը: 183 տարվա ընթացքում առաջին անգամ երկիրը կմնա առանց արտաքին փոխառությունների, հայտարարել է երկրի Կենտրոնական բանկը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Կենտրոնական կառավարությունը կարիք չուներ ներգրավելու արժութային վարկային միջոցներ, և փոխառություններն աստիճանաբար մարվել են», - ասված է Դանիայի Ազդային բանկի հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես գրել է դանիական Altinget հրատարակությունը, այդ վարկի մարումը չի նշանակում, թե Դանիայի կառավարությանը պարտքեր չեն մնա. իշխանությունները տեղաբաշխում են դանիական կրոնով անվանագրված պարտատոմսեր, պետբյուջեի պակասուրդը վճարելու և այլ նպատակների համար: 2016 թվականի վերջին Դանիայի կենտրոնական կառավարության պարտքն ազգային արժույթով կազմել է 635 միլիարդ կրոն (92 միլիարդ դոլար): ՀՆԱ-ի նկատմամբ ընդհանուր պարտքի հարաբերությունն ամենացածրերից մեկն է Եվրոպայում՝ 38 տոկոս, վկայում են Եվրահանձնաժողովի տվյալները:

Дания впервые за 183 года останется без внешнего долга
Правительство Дании в понедельник погашает последний кредит в иностранной валюте на сумму $1,5 млрд. Впервые за 183 года страна останется без внешних заимствований, объявил центральный банк страны, передает  «Интерфакс»:
«У центрального правительства не было необходимости привлекать валютные кредитные средства, и заимствования постепенно погашались», - говорится в сообщении Национального банка Дании.
Как пишет датское издание Altinget, погашение такое кредита не означает, что у правительства Дании не останется долгов: власти размещают облигации, номинированные в датских кронах, для покрытия дефицита госбюджета и других целей. На конец 2016 года долг центрального правительства Дании в нацвалюте составлял 635 млрд крон ($92 млрд). Отношение общего долга к ВВП в Дании является одним из самых низких в Европе - 38%, свидетельствуют данные Еврокомиссии.