Քննարկվել են «Հյուսիս-հարավ»-ի Թալին-Գյումրի հատվածի շինարարության վերսկսմանն առնչվող հարցեր
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ մարտի 21-ին այցելել է չինական «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերության աշխատանքային բազա:
Նախարարը և դեսպանը հանդիպում են ունեցել ընկերության ղեկավար Վեն Սիաոյի հետ:
Կապալառու ընկերության ղեկավարը նախարարին է ներկայացրել եղանակի բարելավման հետ վերսկսվող շինարարական աշխատանքների պլանը, առանձնացրել այն խնդիրները, որոնք անհրաժեշտ է շտկել շինարարության մեկնարկից առաջ:
Քննարկվել են հողահատկացումներին, բետոնափռման, շինարարական աշխատանքներին, որակի վերահսկողության մեխանիզմներին վերաբերող հարցեր: Նախարարը նշել է, որ ցանկացած տիպի խնդիր առաջանալու դեպքում կարող են ամենօրյա քննարկումներ ունենալ նախարարության «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի հետ և համատեղ լուծումներ գտնել:
Նախարարը կարևորել է բարձր որակով ճանապարհի կառուցումը և հույս հայտնել, որ ընկերությունը հետ չի մնա պայմանագրով սահմանված ժամկետներից:
«Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վարդան Կարապետյանն «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերության ղեկավարությանը առաջարկել է մինչև մարտ ամսվա ավարտը ներկայացնել առաջիկա գործողությունների ամփոփ ծրագիրը:

Обсуждены вопросы возобновления строительства участка Талин – Гюмри трассы «Север – Юг»
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян посетил сегодня с Чрезвычайным и Полномочным послом Китая в Армении Тянем Эрлуном базу китайской компанией «Sinohydro Corporation».
Министр и посол провели встречу с руководителем компании Веном Сиао.
Глава компании-подрядчика представил министру план возобновляемых с улучшением погодных условий строительных работ, представил проблемы, которые необходимо решить до начала строительства.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся отвода земель, бетонирования, строительных работ и механизмов контроля над качеством. Ваан Мартиросян отметил, что, в случае возникновения любых проблем можно обсудить их с ГНКО «Офис  реализации транспортных программ» Минтранса и найти совместные решения.
Министр транспорта отметил важность строительства дороги высокого качества и выразил надежду, что компания не будет отставать от предусмотренного графика.