Ռուսաստանն արգելել է բելառուսական պանրի ներկրումը
Ռուսաստանը պետական լաբորատոր դիտարկում անցկացնելուց հետո արգելել է բելառուսական պանրի 5 տեսակի ներկրումը, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
«Պետական լաբորատոր դիտարկումից հետո Բելառուսից մատակարարվող պանրի խմբաքանակներ են հայտնաբերվել, որոնք չեն համապատասխանում Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին: Սակայն սննդամթերք արտադրողները իրավիճակի շտկման անհրաժեշտ միջոցառումներ չեն ձեռնարկել», - հայտարարել են Ռոսսելխոզնադզորից:
Ռոսսելխոզնադզորից նաև արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցներին խնդրել են հաշվի առնել, որ Մաքսային միության տարածքում արգելված է համապատասխանության հայտարարագրի բացակայությամբ սննդամթերքի շրջանառությունը:

Россия запретила ввоз белорусского сыра
Россия запретила ввоз пяти марок белорусского сыра после проведения государственного лабораторного мониторинга, передает Gazeta.ru.
«По результатам государственного лабораторного мониторинга были выявлены партии сыров, поступающие из Республики Беларусь, не соответствующие требованиям технических регламентов Таможенного союза. Однако производители пищевой продукции не приняли необходимых мер по исправлению ситуации», — заявили в Россельхознадзоре.
Также Россельхознадзор попросил учесть участников внешнеэкономической деятельности о том, что оборот пищевой продукции в отсутствие декларации о соответствии на территории Таможенного союза запрещен.