Յունկերը գնահատել է Մեծ Բրիտանիայի համար Brexit-ի արժեքը
Եվրահանձնաժողովը Լոնդոնին կներկայացնի մոտ 50 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի (62 միլիարդ դոլարի) հաշիվ, և Մեծ Բրիտանիան կկարողանա Եվրամիությունից վերջնականապես հեռանալ սոսկ դրա վճարումից հետո, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Մենք մանրամասն հաշվարկել ենք Մեծ Բրիտանիայի բոլոր վճարները և կգանք հանրագումարային թվի», - մեջբերում է նրա խոսքը BBC-ն:
Հարցին՝ գումարը մոտ կլինի արդյոք 50 միլիարդ ֆունտին, նա դրական պատասխան է տվել:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մտադիր է Brexit-ի շուրջը բանակցությունները պաշտոնապես սկսել մարտի 29-ին, և այն գումարի հարցը, որը բրիտանացիները պետք է վճարեն իրենց հանձնառությունների հատուցման համար, բանակցություններում կլինի հանգուցայիններից մեկը:
Գումարը ներառում է այնպիսի հանձնառություններ, ինչպիսիք են կենսաթոշակների վճարումը ԵՄ-ի պաշտոնյաներին, ենթակառուցվածքային օբյեկտների ֆինանսավորումը և այլ պարտավորություններ:

Юнкер оценил стоимость выхода Великобритании из ЕС
Еврокомиссия выставит Лондону счет в размере около 50 млрд фунтов стерлингов ($62 млрд), и Великобритания сможет окончательно покинуть ЕС только после его уплаты, заявил глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, передает «Интерфакс».
«Мы детально подсчитаем все взносы Великобритании и придем к итоговому числу», - приводит его слова BBC. В ответ на вопрос о том, будет ли сумма близка к 50 млрд фунтов, он ответил положительно.
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй рассчитывает официально запустить переговоры по Brexit 29 марта, и вопрос о сумме, которую британцы должны заплатить для покрытия своих обязательств, будет на переговорах одним из ключевых. Сумма включает в себя такие обязательства, как выплата пенсий чиновникам ЕС, финансирование инфраструктурных объектов и т.д.