«Известия». ԵԱՏՄ-ում համաձայնեցնում են սիգարետների ակցիզի հարկադրույքը՝ հազար հատը 35 եվրոյի չափով
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵԱՏՀ) որոշում է ընդունել 2022 թվականին ԵԱՏՄ-ի երկրների համար սահմանել սիգարետների ակցիզի հաշվարկան միասնական մեխանիզմ, ասվում է ֆինանսների փոխնախարար Իլյա Տրունինի նամակի մեջ, որն ուղված է Դաշնության խորհրդի բյուջեի և ֆինանսական շուկաների կոմիտեին, փոխանցում է ТАСС-ը՝ հղում անելով «Известия» թերթին:
Նամակից հետևում է, որ ԵԱՏՀ-ն համաձայնագիր է պատրաստել ԵԱՏՄ-ի անդամ պետությունների ծխախոտի արտադրանքի ակցիզների բնագավառում հարկային քաղաքականության սահմանման սկզբունքների վերաբերյալ, որի համաձայն որոշում է ընդունվել 2022 թվականին սահմանել սիգարետների միասնական ինդիկատիվ հարկադրույք (միջին արժեք, որից կարող է ելնել յուրաքանչյուր երկիր իր ակցիզը սահմանելիս) հազար հատի համար 35 եվրոյի չափով: Միջին արժեքն ընտրվել է եվրոյով, քանի որ ԵԱՏՄ-ի երկրների ակցիզների հարկադրույքները սահմանված են ազգային արժույթով:
Մշակվել է նաև ինդիկատիվ հարկադրույքներից փաստական հարկադրույքների շեղումների ընդգրկույթը. Բելառուսի, Ղազախստանի և ՌԴ-ի համար շեղման չափը պետք է լինի 15 տոկոսից ոչ ավելի դեպի նվազումը և 20 տոկոսից ոչ ավելի դեպի մեծացումը:
Հայաստանի, Ղրղզստանի և առաջին գնային խմբի սիգարետների նկատմամբ (էժան տեսականի) Բելառուսի համար՝ 30 տոկոսից ոչ ավելի դեպի նվազումը և 20 տոկոսից ոչ ավելի դեպի մեծացումը:

«Известия». В ЕАЭС согласовывают ставку акциза на сигареты в размере €35 за тысячу штук
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) приняла решение установить к 2022 году единый для стран ЕАЭС механизм расчета акциза на сигареты. Об этом пишет газета«Известия» со ссылкой на письмо замглавы Минфина Ильи Трунина в комитет Совета Федерации по бюджету и финансовым рынкам (есть в распоряжении издания).
Из письма следует, что ЕЭК подготовила проект соглашения о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию государств-членов ЕАЭС, согласно которому принято решение установить к 2022 году единую индикативную ставку (среднее значение, от которого может отталкиваться каждая страна при установлении своего акциза) на сигареты в размере €35 за тысячу штук. Среднее значение выбрано в евро, так как ставки акцизов стран ЕАЭС установлены в национальной валюте.
Разработан и диапазон отклонений фактических ставок от индикативных: для Белоруссии, Казахстана и РФ размер отклонения должен быть не более чем на 15% в меньшую сторону и не более чем на 20% в большую. Для Армении, Киргизии и в отношении сигарет первой ценовой группы (дешевый ассортимент) для Белоруссии - не более чем на 30% в меньшую сторону и не более чем на 20% в большую.