ՄԱԿ-ից նշել են ղարաբաղյան բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտությունը
ՄԱԿ-ը կոչ է արել վերսկսել բանակցությունները Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ։ Համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հակը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ի քարտուղարությունում լիովին աջակցում են ղարաբաղյան կարգավորման հարցերով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ ու Ֆրանսիա) կողմից Բաքվին ու Երևանին հասցեագրված հորդորներին՝ զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է խոչընդոտել հրադադարի մասին պայմանավորվածությանը։
«Մենք ողջունում ենք բոլոր ջանքերը, որոնք ուղղված են լարվածության նվազմանն ու կոչ ենք անում կողմերին դրսևորել անհրաժեշտ քաղաքական կամք, որպեսզի վերսկսվեն առարկայական բանակցություններ, որոնք կտանեն դեպի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորում», - ասել է Հակը:

В ООН указали на необходимость возобновить предметные переговоры по Нагорному Карабаху
ООН призвала возобновить переговоры по Нагорному Карабаху, который является камнем преткновения между Азербайджаном и Арменией. С соответствующим заявлением выступил заместитель официального представителя генерального секретаря всемирной организации Фархан Хак,  передает ТАСС.
По его словам, в секретариате ООН приняли к сведению последние заявления сопредседателей минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию (Россия, США и Франция) и полностью поддерживают их призыв к Баку и Еревану воздерживаться от любых действий, которые могут подорвать договоренности о прекращении огня.
«Мы приветствуем все усилия по снижению напряженности и призываем все стороны проявить необходимую политическую волю для того, чтобы возобновить предметные переговоры, ведущие к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта», — сказал Хак.