Իշխանությունները չեն ողջունում Իշխան Զաքարյանի և Նաիրա Զոհրաբյանի թեկնածություններն ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում. ՀԺ
08/04/2017 10:16
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ «Ծառուկյան» դաշինքում պայքար է սկսվել ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնի համար։
«Բանն այն է, որ նոր Սահմանադրության համաձայն՝ ԱԺ երկու փոխնախագահի պաշտոններից մեկը բաժին է հասնում ընդդիմությանը։ Տվյալ դեպքում խոսքը խորհրդարանում ամենամեծ խմբակցություն ունեցող ոչիշխանական ուժի մասին է։ Այդ խմբակցությունը «Ծառուկյան» դաշինքն է։ Դաշինքի նախընտրական ցուցակի առաջին քառյակը, չհաշված Գագիկ Ծառուկյանին, պայքարում են այդ պաշտոնի համար։
Հրապարակումների համաձայն, նախապես պայմանավորվածություն է եղել, որ ԱԺ փոխնախագահը պետք է լինի 2-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Իշխան Զաքարյանը։ Քաղաքական կուլիսներում, սակայն, խոսվում է, որ իշխանությունները չեն ողջունում ինչպես նրա, այնպես էլ 3-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Նաիրա Զոհրաբյանի թեկնածությունը։ Իսկ չորրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող Վարդան Բոստանջյանի թեկնածությունն էլ Ծառուկյանն ինքը չի ցանկանում ներկայացնել», - գրել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: В «Блоке Царукян» идет борьба за пост вице-спикера парламента
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что в «Блоке Царукян» началась борьба за пост вице-спикера парламента.
«Дело в том, что согласно новой Конституции РА, одна из двух должностей заместителя председателя парламента предоставляется оппозиции. В данном случае речь идет о самой большой парламентской фракции непровластной политической силы. Эта фракция – "Блок Царукян".
Первая четверка предвыборного списка блока, не считая Гагика Царукяна, ведет борьбу за эту должность.
Согласно публикациям, была предварительная договоренность о том, что вице-спикером парламента должен стать занимающий вторую горизонтальную Ишхан Закарян. Однако в кулуарах власти муссируются разговоры о том, что власти не приветствуют как его кандидатуру, так кандидатуру занимающей 3-е место в списке Наиры Зограбян. А кандидатуру Вапрдана Бостанджяна, который занимает 4-ую горизонтальную, не хочет представлять сам Гагик Царукян», - пишет издание.