Բելառուսը ՌԴ-ից 1 մլրդ դոլար վարկ կստանա
Ռուսաստանը մինչև 1 մլրդ դոլար վարկ կտրամադրի Բելառուսին: Այդ մասին հայտարարել է Բելառուսի փոխվարչապետ Վլադիմիր Սեմաշկոն հեռուստաեթերում, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Նա, մասնավորապես, պատմել է ապրիլի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգում երկու երկրների նախագահների հանդիպման մասին: «Հանձնարարվել է լրացուցիչ ևս 1 մլրդ դոլար վարկի տրամադրում՝ նույնպես լավ պայմաններով», - ասել է նա:
Ըստ նրա, Ռուսաստանը նաև կնպաստի, որ 2017-ին Բելառուսին հատկացվեն Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի 3-րդ և 4-րդ չափաբաժինները՝ յուրաքանչյուրը 300 մլն դոլար:
2016-ին Բելառուսը ստացել է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի առաջին 2 չափաբաժինները՝ 500 մլն դոլար և 300 մլն դոլար համապատասխանաբար:

Россия предоставит Белоруссии кредит в размере $1 млрд
Россия предоставит Белоруссии кредит в размере до $1 млрд. Об этом белорусский вице-премьер Владимир Семашко заявил в интервью телеканалу ОНТ, вышедшем в эфир 9 апреля, передает Lenta.ru.
Он, в частности, рассказал о результатах встречи президентов двух стран 3 апреля в Санкт-Петербурге. «Было сделано поручение еще дополнительно около миллиарда долларов кредитов тоже на хороших условиях выделить», — сообщил он.
По его словам, также Россия будет способствовать выделению Белоруссии в 2017 году третьего и четвертого траншей займа Евразийского фонда стабилизации и развития (ЕФСР) по 300 миллионов долларов каждый.
В 2016-м Белоруссия получила два транша кредита ЕФСР — 500 миллионов долларов и 300 миллионов долларов.