Նազարբաևը կոչ է արել ԵՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունները հասցնել մի մակարդակի
Եվրասիական տնտեսական միության մեխանիզմներն ավելի արդյունավետ կգործեն, եթե անդամ բոլոր երկրների տնտեսությունները գտնվեն մոտավորապես նույն մակարդակի վրա: Այս մասին «Միր» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Հարկավոր է ԵՏՄ անդամ երկրներին ձգել մի մակարդակի: Այժմ որոշները զարգացման հարցում առաջ են գնացել, որոշները միջին մակարդակում են գտնվում, երրորդները ընդհանրապես ներքևում են: Խնդիրը դրանում է: Պետք է բոլորին ձգել, որպեսզի հնարավորություն լինի հավասարաչափ աշխատել: Ստացվում է, որ պետությունները, որոնք օբյեկտիվորեն ավելի աղքատ են, հույս ունեն, որ մյուսները կօգնեն: Բայց այդպես չի լինում, շուկայական էկոնոմիկայում ոչ մեկ նվեր չի անում: Այդ ակնկալիքները կան, միգուցե, կա նաև հիասթափություն: Պետք է յուրաքանչյուրը աշխատի», - ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Նազարբաևն ընդգծել է, որ երկրները պետք է օգնեն միմյանց՝ առևտրի համար հնարավորություններ ստեղծելով:

Назарбаев призвал подтянуть экономики всех членов ЕАЭС к одному уровню
Механизмы Евразийского экономического союза (ЕАЭС) станут работать эффективнее, если экономики всех стран-участниц будут находиться приблизительно на одном уровне, заявил в интервью телекомпании «Мир» президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, передает РИА Новости.
«Надо подтянуть всех членов ЕАЭС к одному уровню. Сейчас одни в развитии ушли дальше, другие — в середине, третьи — совсем внизу. В этом проблема. Надо всех подтянуть, чтобы можно было равносторонне работать. Получается, что государства, объективно оказавшиеся беднее, надеются, что другие им помогут. Но так не бывает, в рыночной экономике никто даром ничего не дает. Эти ожидания есть, может быть, есть и разочарования. Надо каждому работать», — сказал он.
При этом Назарбаев подчеркнул, что страны должны помогать друг другу, создавая возможности для торговли.