Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ելույթ կունենա Բեթհովենի Զատկի փառատոնում
Ապրիլի 11-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը Վարշավայում կմասնակցի Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան Զատկի փառատոնին։
Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Երիտասարդական նվագախումբը  կկատարի Ղազարոս Սարյանի Սիմֆոնիկ պատկերները, Արամ Խաչատրյանի Թավջութակի և նվագախմբի կոնցերտ-ռապսոդիան (մենակատար՝ Նարեկ Հախնազարյան, թավջութակ), Նիկոլայ Ռիմսկի-Կորսակովի «Շեհերազադ» սիմֆոնիկ պոեմը (մենակատար` Յարոսլավ Նադրզիցկի, ջութակ)։ Համերգը տեղի կունենա Վարշավայի ֆիլհարմոնիկ համերգասրահում։
Երիտասարդական նվագախմբի ելույթը Բեթհովենի Զատկի փառատոնում նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին, ինչպես նաև՝ Լեհաստանի հայկական համայնքի ձևավորման 650-ամյա հոբելյանին։
Բեթհովենի Զատկի փառատոնը երաժշտական աշխարհի խոշորագույն իրադարձություններից է։ Այն այս տարի անցկացվում է ապրիլի 2-17-ը։
Նշենք նաև, որ ապրիլի 12-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը համերգով ելույթ կունենա Լյուբլինի (Լեհաստան) Centrum Spotkania Kultur-ի օպերային դահլիճում:

Молодежный оркестр Армении примет участие в Пасхальном фестивале имени Бетховена
11 апреля Государственный молодежный оркестр Армении выступит с концертом в рамках Пасхального фестиваля имени Людвига ван Бетховена в Польше.
Под руководством дирижера Сергея Смбатяна Молодежный оркестр представит Симфонические картинки Лазаря Сарьяна, Концерт-рапсодию для виолончели и оркестра Арама Хачатуряна (солист: Нарек Ахназарян (виолончель), Симфоническую сюиту «Шехеразада» Николая Римского-Корсакова (солист: Ярослав Надрзицкий (скрипка).
Концерт состоится в концертном зале Варшавской филармонии.
Концерт оркестра в Варшаве посвящен 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Польшей и 650-летию армянской общины в Польше.
Пасхальный фестиваль имени Людвига ван Бетховена - один из крупнейших в мире фестивалей классической музыки. В этом году проект будет проходить с 2 по 14 апреля.