Վրաստանը մինչև տարվա վերջ  կհրաժարվի ռուսական գազից
Վրաստանը հրաժարվում է ռուսական գազից. մինչ այս տարվա վերջ չի նախատեսվում գազ գնել «Գազպրոմից»: Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հաստատել է համապատասխան կանխատեսումը, փոխանցում է Georgia-on Line-ը:
Հունվարից մարտ ընկած ժամանակահատվածում Ռուսաստանից ստացված բնական գազը 100 մլն խորանարդ մետր է կազմել (փետրվարին՝ 70 մլն խորանարդ մետր)։
Կառավարությունը ծրագրում է ապրիլից բնակչությանն ու կոմերցիոն բնագավառին ադրբեջանական գազ մատակարարել։ Մատակարարումն իրականացնում է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) և Շահ Դենիզ կոնսորցիումը (Հարավային Կովկասի գազատարները, Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում)։ Հետևաբար, ընթացիկ տարում ռուսական գազի մասնաբաժինը կկազմի 4 տոկոս։
Կանխատեսումների համաձայն՝ այս տարի Վրաստան գազի մատակարարումը կկազմի 2,457 մլրդ խորանարդ մետր, որից 2,347 խորանարդ մետրը ներկրում է Ադրբեջանից (95,5 տոկոս)։

Грузия отказывается от российского газа до конца текущего года
Грузия отказывается от российского газа – до конца года не планируется покупать газ у «Газпрома». Министр энергетики Грузии Каха Каладзе утвердил соответствующий прогнозный баланс, передает Georia-on Line.
В январе-марте объем природного газа, полученного из России, составил 100 миллионов кубических метров (в феврале 70 миллионов кубических метров).
Правительство планирует с апреля снабжать население и коммерческий сектор полностью азербайджанским газом. Поставку осуществят государственная нефтекомпания Азербайджана (SOCAR), и консорциум Шах-Дениз (газопроводы Южного Кавказа, Баку-Тбилиси-Эрзерум). Следовательно, доля российского газа в текущем году будет 4%.
По прогнозному балансу в текущем году поставка газа в Грузии составит 2,457 миллиардов кубометров, импорт из Азербайджана – 2, 347 миллиардов кубометров (95,5%).