Հարկային ու մաքսային ոլորտում սկսվելու է բարեփոխումների երկրորդ փուլը և այդ հարցում կառավարությունը լինելու է հետևողական. Կարեն Կարապետյան
12/04/2017 15:43
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Հոսեյն Սամիեիի գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը քննարկել են 2014-2017 թթ. ԱՄՀ հետ Հայաստանի Հանրապետության ծրագրի ամփոփիչ ստուգման արդյունքները՝ անդրադառնալով Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշներին և տնտեսության զարգացման միտումներին, գործարար միջավայրի բարելավմանը, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավմանը, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը վերաբերող հարցերի:
Հոսեյն Սամիեին նշել է, որ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության գործունեության վերաբերյալ ստացել են դրական ազդակներ և դրանցից մեկը վերաբերում է հարկային ու մաքսային ոլորտում կատարված փոփոխություններին՝ ստվերը կրճատելու, վարչարարությունը բարելավելու ուղղությամբ: ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարի խոսքով, ստվերի դեմ ավելի արդյունավետ պայքարելու գործում անհրաժեշտ է շարունակել ջանքերը հարկային ցանցն ընդլայնելու ուղղությամբ:
«Կարևորում ենք օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավման հարցը և ուրախ ենք, որ այդ ուղղությամբ քայլեր արդեն իսկ կառավարության կողմից իրականացվում են: Հանդիպել ենք Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ և հաճելի էր տեսնել, որ ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում նաև գործարար միջավայրը բարելավելու, նոր ներդրումների ներգրավմանը նպաստելու ուղղությամբ»,- ասել է Հոսեյն Սամիեն:
Վարչապետը կարևորել է ԱՄՀ-ի հետ փոխգործակցությունը, շնորհակալություն հայտնել մինչ այժմ ցուցաբերված աջակցության համար և անդրադարձել կառավարության հետագա ծրագրերին:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հարկային ու մաքսային ոլորտում սկսվելու է բարեփոխումների երկրորդ փուլը և այդ հարցում կառավարությունը լինելու է հետևողական:
«Բացի այն, որ ունենք սեփական եկամուտների քանակական աճ, այդ ուղղությամբ արձանագրել ենք նաև որակական փոփոխություն՝ ստվերն է բերվում հարկային դաշտ, հրաժարվել ենք կանխավճարներից, ավելին, այն կառույցները, որոնք ունեին երկարատև կանխավճար, այսօր աստիճանաբար մաշեցնում ենք այն: ԱԱՀ-ի վերադաձի հետ կապված ևս ընդունվել են մի շարք որոշումներ, կրճատվել է վերադարձի ժամանակահատվածը և այլն: Հարկային դաշտն ընդլայնելը, ՊԵԿ համակարգում արդար սկզբունքների ներդրումը մեր նպատակն է: Վճռական ենք ու վստահ, որ հասնելու ենք մեր նպատակին»,- ընդգծել է գործադիրի ղեկավարը:
Նշելով, որ կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը՝ վարչապետն ավելացրել է, որ այդ ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր: Կարեն Կարապետյանը շեշտել է, որ գործադիրը հետևողական է նաև 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարողականին և դրանում նախանշված ցուցանիշների պահպանմանը:
Անդրադառնալով կառավարության՝ հարկային եկամուտները և դրան համապատասխան կապիտալ ծախսերը 2017 թվականին 50 միլիարդ դրամով ավելացնելու քայլին, վարչապետն ընդգծել է, որ հասկանում են ՊԵԿ-ի առջև դրված ծանր նշաձողը և ավելացրել, որ այդ որոշումը հաշվարկված է:
«Մենք շատ լավ գնահատում ենք այսօրվա վիճակը և տրամադրված ենք բարեփոխումներ իրականացնել բոլոր ոլորտներում, քանի որ ունենք արդյունավետության դեֆիցիտ: Մոտ ժամանակներս մշակելու ենք Հայաստանի զարգացման հնգամյա ծրագիրը, որտեղ ևս ցանկանում ենք նախանշել համարձակ հայտնիշեր»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Հոսեին Սամիեին ողջունել է ՀՀ կառավարության՝ բարեփոխումներ իրականացնելու վճռականությունը և ընդգծել, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն դրանց իրականացմանը:

В Армении необходимо продолжить усилия в направлении расширения налоговой сети
Премьер-министр Армении Карен Карапетян  принял делегацию, возглавляемую руководителем армянской миссии Международного валютного фонда Хоссейном Самиеи. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
Карен Карапетян и Хоссейн Самиеи обсудили результаты итоговой проверки программы Армении с МВФ  на 2014-2017 гг., коснувшись макроэкономических показателей республики и тенденций экономического развития, улучшения бизнес-среды и привлечения прямых иностранных инвестиций, налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики.
Х.Самиеи отметил, что касательно деятельности правительства во главе с Кареном Карапетяном получены позитивные сигналы, один из которых касается реформ, осуществленных в налоговой и таможенной сферах – по сокращению теневого сектора и улучшению администрирования.
Глава армянской миссии Международного валютного фонда отметил, что в деле более эффективной борьбы с «тенью» необходимо продолжить усилия в направлении расширения налоговой сети.
«Мы придаем важность вопросу привлечения прямых иностранных инвестиций и рады, что правительство уже реализует шаги в этом направлении. Мы встретились с представителями Центра стратегических инициатив, было приятно видеть, что предпринимаются активные шаги и по улучшению бизнес-среды, способствованию привлечению новых инвестиций», – отметил Самиеи.
Премьер Армении в свою очередь отметил важность партнерства с МВФ, поблагодарив за оказываемое содействие, и коснулся дальнейших программ правительства. Карен Карапетян отметил, что в налоговой и таможенной сферах запланирован второй этап реформ, и в этом вопросе правительство Армении проявит последовательность.
«Помимо того, что у нас наблюдается количественный рост собственных доходов, в этом направлении мы зарегистрировали также качественные изменения», – сказал премьер, добавив: «Наша цель – расширение налогового поля, внедрение справедливых принципов в системе Комитета государственных доходов. Мы настроены решительно и уверены, что достигнем нашей цели».
Указав, что правительство уделяет особое внимание привлечению иностранных инвестиций, премьер отметил, что в этом направлении предпринимаются необходимые шаги. Карен Карапетян подчеркнул, что правительство последовательность проявляет  также в обеспечении исполнения бюджета на 2017 год и обозначенных в нем показателей.
«Мы очень хорошо представляем нынешнюю ситуацию и настроены на проведение реформ во всех сферах, поскольку у нас имеется дефицит эффективности. В ближайшее время мы разработаем 5-летнюю программу развития Армении, в которой также хотим указать смелые показатели», – сказал Карен Карапетян.
Х.Самиеи приветствовал решимость правительства  Армении в осуществлении реформ и подчеркнул, что МВФ готов предоставить необходимое содействие в реализации преобразований.