Հայաստանը կկարողանա ներդրումներ ապահովել. Վարդան Արամյան (Տեսանյութ)
ՀՀ Ֆինանասների նախարար Վարդան Արամյանն այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում վստահեցրեց, որ Հայաստանը ներդրումների հետ խնդիրներ չի ունենա` չնայած նրան, որ գլխավոր ներդրողներից, օրինակ, Ռուսաստանը, դեռևս չի հաղթահարել ֆինանսական ճգնաժամը:
«Հայաստանը Ռուսաստանի համար բավականին փոքր տնտեսություն է և այնտեղի գումարներն մեզ համար զգալի նշանակություն ունեն», - ասաց ֆինանսների նախարարը:
Նա ընդգծեց` ներդրողներին հիմնականում երկու կարևորագույն ցուցանիշ է հետաքրքրում` ռիսկերն ու վերադարձելիությունը:
«Բնականաբար, նաև` հեռանկարայնությունը: Հայաստանը կարող է ծառայել որպես հարթակ, որպեսզի կապի ԵԱՏՄ երկրները Հարավային միջանցքի երկրների, արաբական երկրների հետ և, միևնույն ժամանակ, քանի որ մենք ունենք «GSP+» համակարգ Եվրամիության հետ, դա արդեն գայթակղիչ է» ,- ասաց ֆինանսների նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանն ունի նաև նախաձեռնություններ, որոնք ևս խողովակ կլինեն ներդրումների ապահովման համար:

Вардан Арамян: Армения сможет обеспечить приток инвестиций
Министр финансов Армении Вардан Арамян сегодня в беседе с журналистами после заседания правительства заверил, что Армения не будет иметь проблем с инвестициями, несмотря на то, что один из главных инвесторов – Россия – все еще не преодолела финансовый кризис.
«Армения для России – это довольно маленькая экономика и средства оттуда имеют для нас существенное значение», - сказал министр финансов.
Он подчеркнул, что инвесторов, в основном, интересуют два важнейших показателя – риски и возвратность.
«Естественно, также перспективность. Армения может служить в качестве площадки, которая связывает страны ЕАЭС со странами Южного коридора, арабскими государствами, в то же время у нас есть система «GSP+» с Европейским союзом, что уже привлекательно», - сказал министр финансов.
Он подчеркнул, что у Армении есть также инициативы, которые также станут каналом обеспечения инвестиций.