Պուտին. ԵԱՏՄ-ում համագործակցությունը հաջող ընթացք ունի
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում տեղի ունեցող Եվրասիական տնտեսական գերագույն խորհրդի նիստի ժամանակ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համագործակցությունը հաջող է գնահատել, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Նշեմ, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությունը հաջող ընթացք ունի, միասին մենք ունեցանք արդյունքներ տնտեսական օպերատորների համար ունիվերսալ կանոններով օժտված ծավալուն միասնական շուկայի ձևավորման և ամրապնդման գործում», - ասել է ՌԴ նախագահը և հավելել, որ ԵԱՏՄ միասնական շուկան կատարել է անվտանգության բարձիկի դեր:
Պուտինի խոսքով՝ շուկայի գործառնության շնորհիվ Ղազախստանում զարգանում է մեքենաշինության ոլորտը, Ղրղզստանում պայմանններ ես ստեղծվում տեքստիլ արդյունաբերության և կարի արտադրության զարգացման համար, իսկ Հայաստանում ավելացել է գյուղմթերքների արտահնումը դեպի ռուսական շուկա: Բելառուսի հետ ակտիվորեն զարգանում է կոոպերացիայի ոլորտը:
«Հրատապ խնդիրներից է ապրանքների, աշխատուժի, ծառայությունների և կապիտալների ազատ տեղաշարժի խոչընդոտների աստիճանաբար վերացումն է», - նշել է Պուտինը և հավելել, որ նմանատիպ խոչընդոտներ, ցավոք, դեռևս գոյություն ունեն, որոնք ըստ ՌԴ առաջնորդի, պետք է վերացվեն մինչև 2025 թվականը:

Путин: общий рынок ЕврАзЭС стал подушкой безопасности для стран Союза
Президент России Владимир Путин оценил сотрудничество стран ЕврАзЭС в рамках Союза как успешное. Об этом он заявил на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Бишкеке,  передает ТАСС.
«Отмечу, что сотрудничество в рамках ЕврАзЭС продвигается успешно, мы вместе добились результатов в деле формирования и укрепления емкого общего рынка с универсальными правилами для экономических операторов», - сказал Путин.
По словам Путина, во многом благодаря функционированию рынка Союза в Казахстане развивается отрасль автомобилестроения, в Киргизии создаются условия для восстановления текстильного и швейного производства, а у Армении увеличился объем экспорта сельхозпродукции в Россию. Очень активно развивается кооперация с Белоруссией, продолжил Путин.
«Одной из насущных задач является последовательное устранение препятствий на пути свободного движения товаров, рабочей силы, услуг и капиталов: такие барьеры у нас еще, к сожалению, сохраняются, но мы договорились о том, что постепенно будем их устранять, в соответствии с Договором о Союзе эти процессы будут планомерно реализовываться до 2025 года», - заключил российский лидер.