ԵԱՏՄ-ում քննարկվել է Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ձևավորման նախագիծը
Աշխատանքային այցով Բիշկեկում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին:
Անդրադարձ է եղել մի կողմից՝ Եվրասիական տնտեսական միության ու միության անդամ պետությունների, մյուս կողմից՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված՝ մշակման փուլում գտնվող ժամանակավոր համաձայնագրի նախագծին:
Ի թիվս այլ հարցերի, նիստի ընթացքում քննարկվել է Մոլդովայի Հանրապետությանը Եվրասիական տնտեսական միության դիտորդ-պետության կարգավիճակ տրամադրելու հարցը:
Նախագահները որոշել են Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստն անցկացնել հոկտեմբերի 11-ին Մոսկվայում:

В ЕАЭС обсужден проект временного соглашения о зоне свободной торговли с Ираном
Находящийся в Бишкеке с рабочим визитом президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участие на заседании Высшего Евразийского экономического совета.
На заседании в числе иных вопросов речь шла также о находящемся в процессе разработки проекте временного соглашения, нацеленного на формирование зоны свободной торговли между с одной стороны Евразийским экономическим союзом и государствами-членами Союза, и с другой стороны - Исламской Республикой Иран.
В числе других вопросов в ходе заседания обсуждался вопрос предоставления Республике Молдова статуса государства-наблюдателя в Евразийском экономическом союзе.
Президенты решили очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета провести в Москве 11 октября.