Պետական պարտքը վտանգավոր չէ, եթե այն արդյունավետ է. Աշոտ Թավադյան
Տնտեսագետ, Վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Աշոտ Թավադյանի գնահատմամբ՝ պետական պարտքը վտանգավոր չէ, եթե այն արդյունավետ է։
«Ժողովուրդն ավելի շատ ուշադրություն է դարձնում պարտքի մեծությանը, քան՝ պարտքային միջոցների արդյունավետ օգտագործմանը», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետը։
Նրա խոսքով՝ պետք է ուշադրություն դարձնել, թե ինչպես են օգտագործվում վարկային ծրագրերը, դրանք ինչ արդյունք են տալիս։
Տնտեսագետը համոզված է՝ վարկ վերցնելիս նախ պետք է ուշադրություն դարձնել դրա նպատակին։ Հաջորդը, պետք է ուշադրություն դարձնել վարկի կառուցվածքին, որովհետև վատ կառուցվածքի դեպքում արտոնյալ վարկը վեր է ածվում բարձր տոկոսով վարկի՝ այն գումարով վարկի, որն արդյունավետ չի օգտագործվում։
«Վարկային միջոցների արդյունավետության համար այս գործոններն են կարևոր, ոչ թե այն, թե 52, 54 կամ 55 տոկոս պարտք ունենալը վատ է, թե լավ», - ասաց Աշոտ Թավադյանը։
Նշենք, որ ավելի վաղ ֆինանսների նախարարության պետական պարտքի կառավարման վարչության պետ Արշալույս Մարգարյանն ասել էր, թե կառավարության պարտքը կազմում է 52.3 տոկոս, ինչն, ըստ նրա, մտահոգիչ չէ։
«Եթե վարկն էապես մեծացնում է մեր երկրի պոտենցիալը, ուրեմն այն միանշանակ կարելի է համարել արդյունավետ, չնայած, որպես կանոն, պետությունը լավ տնտեսվարող չէ, բայց եթե վերահսկելիության մեխանիզմը, կառուցվածքի հստակեցումը, նպատակի ձևավորումն առաջնահերթ են դառնում, ապա վարկերի օգտագործումը հնարավորինս արդյունավետ է լինում»։
Դիտարկմանը, թե քայլեր արվո՞ւմ են, որ դրանք լինեն արդյունավետ, Աշոտ Թավադյանն արձագանքեց. «Ես կարծում եմ, որ աշխատելու տեղ դեռ կա»։
Աշոտ Թավադյանն ասաց, որ երբ ինքը Վերահսկիչ պալատի նախագահն էր, այս ուղղությամբ որոշ առաջարկություններ արել է՝ հատկապես կառուցվածքի վերաբերյալ։
«Եթե կառուցվածքում բավական բարձր տոկոս են կազմում ԾԻԳ-ի գրասենյակի գումարները, խորհրդատվությունները, որոնք իրական արդյունք չեն տալիս, իհարկե, այս տեսակի վարկն արդյունավետության տեսակետից զիջում է։ Ռուսաստանից, օրինակ, վարկերը ստանում ենք շատ կոնկրետ՝ ռազմավարական նպատակներով։ Շատ դեպքերում ուզում ենք, որ, օրինակ, տվյալ ծրագիրն անպայման իրականացնի արտասահմանյան որևէ կառույց, որի ծախսերն էապես բարձր են, դա էլ է անուղղակի մեծացնում տոկոսադրույքը։ Այս բոլոր գործոնները պետք է հաշվի առնենք, որպեսզի կարողանանք մեր պետության շահերը պաշտպանողի դերում հանդես գալ», - ասաց տնտեսագետ։
Նա նշեց նաև, որ օրենքը պահանջում է, որ պարտքը չգերազանցի 60 տոկոսը, նախընտրելի է, որ այն լինի 50 տոկոսի սահմաններում։
«Վտանգավոր է ոչ թե պարտքի տոկոսը, այլ այն վարկերը, որոնք էապես չեն մեծացնում երկրի ներուժը։ Եթե հստակ գնահատականով տեսնում ենք, որ մեծացնում է երկրի ներուժը, ստեղծում է հնարավորություններ, ապա այդ վարկի վերադարձը հնարավոր է ՀՆԱ-ի համապատասխան աճի պայմաններում», - եզրափակեց տնտեսագետը։

Государственный долг не опасен, если он эффективный – Ашот Тавадян
Экономист, бывший председатель Контрольной палаты Армении Ашот Тавадян считает, что государственный долг не опасен, если он эффективный.
«Народ больше обращает внимание на величину долга, чем на эффективное использование долговых средств», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист.
По его словам, нужно обращать внимание на то, как расходуются кредитные программы, какую эффективность они имеют.
Экономист уверен, что при привлечении кредитных средств, прежде всего, нужно обращать внимание на цели. Во-вторых, нужно обращать внимание на структуру кредита, поскольку в случае плохой структуры, льготный кредит превращается в кредит с высокой процентной ставкой, то есть в кредит, который не используется эффективно.
«Для эффективности кредитных средств очень важны эти факторы, а не то, хорошо или плохо иметь 52, 54 или 55 процентный долг», - заявил Ашот Тавадян.
Напомним, ранее начальник управления государственным долгом министерства финансов Армении Аршалуйс Маргарян заявил, что долг правительства составляет 52.3 процента, что не вызывает обеспокоенность.
«Если кредит существенно увеличивает потенциал нашей страны, значит, его однозначно можно считать эффективным, хотя, как правило, государство не бывает хорошим хозяйствующим субъектом, Однако когда формирование механизмов контроля, уточнение структуры, целей становятся первоочередными, использование кредитов бывает довольно эффективным», - сказал он.
На замечание, предпринимаются ли шаги в данном направлении, Ашот Тавадян ответил: «Я думаю, что есть еще над чем работать».
Ашот Тавадян отметил, что когда был председателем Контрольной палаты, внес некоторые предложения, особенно относительно структуры.
«Если в структуре довольно большой процент составляют суммы на Офис реализации программ, консультации, которые не дают реального результата, конечно, такие кредиты с точки зрения эффективности уступают. К примеру, из России мы получаем очень конкретные кредиты – в стратегических целях. Часто мы хотим, чтобы ту или иную программу осуществляла какая-либо иностранная структура, у которой существенно высокие затраты, что также косвенно повышает процентную ставку. Все эти факторы должны учитываться, чтобы мы могли защитить наши государственные интересы», - сказал экономист.
Он также отметил, что закон требует, чтобы долг не превышал 60 процентов, предпочтительно, что он находился в пределах 50 процентов. «Опасность представляет не кредитные проценты, а те кредиты, которые существенно не увеличивают потенциал страны», - отметил он.