Թուրքիան տարածաշրջանում ապակառուցողական քաղաքականություն է վարում. դեսպան Վարդան Տողանյան
Անկարան տարածաշրջանում ապակառուցողական քաղաքականություն է վարում, «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը։
«Ինչպես գիտեք, Հայաստանը նախաձեռնել է, այսպես կոչված, ցյուրիխյան գործընթացը, որի արդյունքում ստորագրվել էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրություններ։ Դա բարդ և դժվարին գործընթաց էր , որին աջակցում էր մեր նախագահը։ Նախքան այս համաձայնագրի ստորագրումը, նա ճանապարհորդել էր ամբողջ աշխարհով, զրուցել Ասիայի, Ամերիկայի, Եվրոպայի սփյուռքի մեր ներկայացուցիչների հետ, ներկայացրել էր իր տեսլականը, թե ինչու է անհրաժեշտ կարգավորել հարաբերությունները։ Այդ արձանագրությունները ստորագրվել էին, այդ թվում, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Եվրոպական Միության միջնորդությամբ։ Բայց, ցավոք սրտի, Թուրքիան հրաժարվել է կատարել իր պարտավորությունները և չի վավերացրել արձանագրությունները »,-հիշեցրել է դեսպանը։
«Իմ կարծիքով՝ Անկարան տարածաշրջանում ապակառուցողական քաղաքականություն է վարում, պաշտոնապես պաշտպանում է Ադրբեջանի դիրքորոշումը Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, ապօրինաբար փակել է Հայաստանի սահմանը, ինչպես դա արել է Ադրբեջանը ու համաձայնեցնում է իր քաղաքականությունը Բաքվի հետ», - ասել է Վարդան Տողանյանը։
«Ըստ էության, ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ենթակառուցվածքը, երկաթգիծը, խողովակաշարը արգելափակվել են Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից։ Մեր ցանկությունները, կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, կնքվել է այն արձանագրություններում, որը ստորագրվել էր, բայց Անկարան ցույց է տվել, որ պատրաստ չէ դրան։ Եթե այս քաղաքականությունը շարունակվի, մենք ելք չենք տեսնում այդ փակուղուց։ Մենք հուսով ենք, որ Թուրքիան կկատարի ստանձնած պարտավորությունները։ Մենք, մեր հերթին, արել ենք անհրաժեշտ քայլերը՝ կարգավորելու հարաբերությունները», - ասել է դեսպանը։

Посол Вардан Тоганян: Турция ведет деструктивную региональную политику
Анкара ведет деструктивную региональную политику, заявил посол Армении в России Вардан Тоганян в интервью «Интерфаксу».
«Как вы знаете, Армения была инициатором так называемого цюрихского процесса, в результате которого были подписаны протоколы о нормализации отношений. Это был очень сложный и тяжелый процесс, поддержанный нашим президентом. До подписания этих соглашений он ездил по всему миру, общался с представителями наших диаспор в Азии, Америке и Европе, представлял свое видение того, почему необходимо нормализовать эти отношения. Эти протоколы были подписаны, в том числе при посредничестве России, США, Евросоюза. Но, к сожалению, Турция отказалась от выполнения своих обязательств и не стала ратифицировать протоколы», – напомнил посол.
- «На мой взгляд, Анкара ведет деструктивную региональную политику, поддерживает вполне официально позицию Азербайджана в Карабахском конфликте, незаконно блокирует границы Армении, как это делает Азербайджан, и согласовывает свою политику с Баку», – подчеркнул Вардан Тоганян.
«Фактически, с момента распада СССР вся инфраструктура, железные дороги, трубопровод, заблокированы со стороны Турции и Азербайджана. Наше стремление нормализовать отношения с Турцией заключалось именно в тех протоколах, которые были подписаны, но Анкара продемонстрировала, что она не готова к этому. Если эта политика будет продолжаться, мы не видим выхода из тупика. Мы все же надеемся, что Турция выполнит те обязательства, которые она на себя приняла. Со своей стороны мы сделали необходимые шаги к нормализации отношений», – указал посол.