Թրամփը հանձնարարել է ստուգել Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկման մասին որոշումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանձնարարել է պարզել, արդյո՞ք ԱՄՆ-ի շահերից է բխում միջուկային ծրագրի շրջանակում Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների մասնակի չեղարկումը, հայտարարել է պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փոլ Ռայանին ուղղված նամակում Թիլերսոնը նշել է, որ ապրիլի 18-ի դրությամբ Իրանը հետևում է համաձայնություններով սահմանված իր պարտավորություններին:
«Ամեն դեպքում պետքարտուղարը մտահոգություն է հայտնում Իրանի դերի շուրջ՝ որպես ահաբեկչության հովանավոր երկրի ու Կոնգրեսին տեղեկացնում նախագահի հանձնարարականով աշխատանքի մասին՝ գնահատելու համար, արդյո՞ք պատժամիջոցների հետագա չեղարկումը համապատասխանում է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության շահերին»,- նշված է պետքարտուղարության հաղորդագրությունում:

Трамп поручил проверить решение об отмене санкций против Ирана
Президент США Дональд Трамп поручил определить, соответствовало ли интересам США частичное снятие санкций с Ирана в рамках соглашения с мировым сообществом по ядерной программе, сообщил госсекретарь США Рекс Тиллерсон, передает РИА Новости.
При этом госдепартамент подтверждает в письме к спикеру палаты представителей Полу Райану, что по состоянию на 18 апреля Иран соблюдает свои обязательства в соответствии с договоренностями.
«Тем не менее, госсекретарь высказал обеспокоенность ролью Ирана в качестве государства-спонсора терроризма и проинформировал конгресс о проводимой по распоряжению президента работе по оценке того, соответствует ли дальнейшая приостановка санкций интересам национальной безопасности США», — отмечается в сообщении госдепартамента.