Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու. 1921 թվականին Ստալինը կամայականորեն անջատել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանից
Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնին հավակնող և ֆավորիտ համարվող թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը ապրիլի 18-ին պատասխանել է Nouvelles d’Arménie լրատվական կայքի հարցերին՝ անդրադառնալով այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
Հարցին՝ աջակցո՞ւմ է Ֆրանսիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչմանը, Ֆ.Ֆիյոնը պատասխանել է.
«2016 թվականի ապրիլին, վեց օր շարունակ Հարավային Կովկասը կրկին բռնկվեց: Օգտվելով միջազգային հանրության անտարբերությունից, Ադրբեջանը փորձեց ուժով հետ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղը: Այդ մահաբեր հարձակումը ավարտվեց փխրուն հրադադարով:
Այսօր մեր ֆրանսահայ համաքաղաքացիները անհանգիստ են, և ես նույնպես, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանը վառոդով տակառ է: Չմոռանանք, որ Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը Ստալինի պատճառով է, որը 1921 թվականին կամայականորեն անջատել է այն Հայաստանից հօգուտ Ադրբեջանի: Այժմ չկա այլ ընտրություն, քան ՄԱԿ-ի միջոցով գտնել խաղաղ և երկարատև լուծում»:

Франсуа Фийон: В 1921 году Сталин своевольно отделил Карабах от Армении в пользу Азербайджана
Один из фаворитов президентской гонки во Франции Франсуа Фийон в интервью изданию Nouvelles d’Arménie заявил, что регион Южного Кавказа похож на бочку с порохом.
«В апреле 2016 года на протяжении шести дней регион Южного Кавказа вновь вспыхнул. Пользуясь безразличием международного сообщества, Азербайджан попытался силой захватить Нагорный Карабах. Это смертоносное нападение завершилось хрупким перемирием», - отметил кандидат в президенты.
«Не будем забывать, что ситуация в Нагорном Карабахе сложилась из-за Сталина, который в 1921 году своевольно отделил Карабах от Армении в пользу Азербайджана. Сейчас нет иного выбора, чем найти мирное и долгосрочное решение посредством ООН», - заявил Ф.Фийон.