Ներուժ, հեռանկար ունեցող ֆերմերին պետք է օգնենք զարգանալ, խրախուսենք արտահանման աճը. վարչապետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են տեղական արտադրության զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր: Կառավարության ղեկավարին են ներկայացվել ներմուծումը տեղական արտադրանքով փոխարինելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, հնարավորություններն ու ծավալները:
Նշվել է, որ այժմ առարկայական կազմվում են այն ապրանքների խմբերը, որոնց ուղղությամբ հնարավոր է կազմակերպել այդ գործընթացը: Առաջարկվել է ձևավորել համապատասխան հարթակ, որտեղ ակտիվ շփումների միջոցով տեղական արտադրողը կկարողանա գտնել իր սպառողին, այդպիսով խթանելով արտադրությունը:
Վարչապետը նշել է, որ հարցին պետք է ցուցաբերել լուրջ, հետևողական ուշադրություն և ավելացրել. «Անհրաժեշտ է խելացի տարբերակ մշակել, որպեսզի մրցակցությունը չխաթարվի, բայց մենք ներուժ, հեռանկար ունեցող ֆերմերին պետք է օգնենք զարգանալ, խրախուսենք արտահանման աճը», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Премьер Армении: Мы должны помогать развиваться фермерам, имеющим потенциал и перспективы
Сегодня в ходе совещания у премьер-министра Армении Карена Карапетяна обсуждался ряд вопросов, касающихся развития местного производства. Главе правительства были представлены работы в направлении замещения импорта местной продукцией, возможности и объемы импортозамещения.
В ходе совещания было отмечено, что пока предметно составляются группы товаров, для которых можно организовать этот процесс. Предложено сформировать для местного производителей площадку с целью поиска потребителей и налаживания активных связей, стимулируя тем самым производство.
Премьер-министр отметил, что к этому вопросу необходимо постоянно проявлять внимание. «Нужно разработать умный вариант, чтобы не нарушалась конкуренция. Но мы должны стимулировать рост экспорта и помогать развиваться фермерам, которые имеют потенциал и перспективы»,- заявил Карен Карапетян.