Անար Մամմադլի. Լիովին աջակցում եմ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման գործընթացին
«Ես լիովին աջակցում եմ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Ինչ վերաբերում է «Խաղաղության պլատֆորմին», ես հստակ տեղեկություն չունեմ դրա մասին։ Նման կարգի պլատֆորմը պետք է ստեղծվի իրական քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, իրական կամքի ու իրական հետաքրքրությունների հիման վրա։ Նման դեպքերում իմիտացիան տեղին չէ»,- Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակցին ասաց ադրբեջանցի հայտնի իրավապաշտպան, 2014թ.-ին ԵԽԽՎ Վացլավ Հավելի մրցանակին արժանացած Անար Մամմադլին՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ է կարծում Բաքվում ստեղծված կեղծ «Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պլատֆորմի» մասին, որում ներառվել են մի քանի հավաքագրված հայեր։
Հարցին, թե արդյոք անգամ իրական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից ստեղծված պլատֆորմը կարո՞ղ է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, Անար Մամմադլին պատասխանեց, որ դա վերացական է, իսկ իրականում այն կարող է երաշխավորվել, եթե երկրում լինի երկխոսություն իրական քաղաքացիական հասարակության ու կառավարության միջև։
«Իմ երկրում, եթե ես երաշխավորվածություն չունեմ իմ գործունեության համար, անկախ, թե ինչպիսին է այն՝ խաղաղ գործընթաց, մարդու իրավունքներ, ընտրությունների դիտարկում, մենք չենք միջամտի որևէ գործունեության։ Այսպիսի քաղաքական, իրավական միջավայրում, կարծում եմ, ես իմ երկրի անունից կասեմ, շատ դժվար է հայտարարել նման նախաձեռնության մասին։ Առաջին հերթին շատ կարևոր է, որ մեր երկրում լինի երկխոսություն իրական քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություների ու կառավարության միջև», - ասաց Մամմադլին։
Հարցին, թե հնարավոր չէ արդյոք հասարակության ստորին օղակներից սկսել ու մարդկանց նախապատրաստել խաղաղ լուծման, Մամմադլին ասաց, որ, դժբախտաբար, այս խնդիրների շուրջ իրավիճակը Ադրբեջանում շատ բարդ է, քանի որ Ադրբեջանում եթե անկախ ես, այլընտրանքային քննադատական ձայն ես, շատ հեշտ է սկսել շանտաժային արշավը՝ պրոհայկական, ազգի թշնամի լինելու որակումներով։
«Իմ ընկալմամբ, իրական խաղաղ գործընթացը կարող է գոյություն ունենալ միայն կառավարության ու քաղաքացիական հասարակության միջև ներքին կայուն երկխոսության դեպքում։ Եթե մենք չենք կարող մեր մտահոգությունները բարձրաձայնել հեռուստատեսությամբ, կառավարության հետ հանդիպման ժամանակ, ինչպե՞ս կարող ենք խոսել մեր արտաքին խնդիրների, արտաքին երկխոսության մասին։ Ինձ համար սա անհավատալի է, անիրական։ Ես միշտ նշում եմ՝ առանց ժողովրդավարական ընտրված խորհրդարանի, դժվար է հասնել որևէ նվաճման, քանի որ եթե խորհրդարանում չկա ազգային ներկայացվածություն, ազգային ձայներ, ինչպե՞ս կարող ես նախաձեռնել որևէ խաղաղ համաձայնագիր, որևէ փոխզիջում։ Սրանք շատ լուրջ քայլեր են, իսկ լուրջ քայլերի կատարելու համար շատ կարևոր է ունենալ ներքին ժողովրդավարություն։ Ես այդպես եմ կարծում», - ասաց Մամմադլին։
Հարցին, թե ինչպես է բացատրում հանգամանքը, որ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, քաղաքացիական հասարակության վատ վիճակը իշխանությունները հաճախ կապում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի չկարգավորվածության հետ, արդյո՞ք կա այն, թե ուղղակի պատրվակ է, Մամմադլին ասաց, որ Ադրբեջանում երկար տարիներ կան շատ կազմակերպություններ, որոնք մեծ աշխատանք են տարել փախստականների, տեղահանվածների հարցերով և այլն, որոնք համագործակցում էին միջազգային կազմակերպությունների հետ, սակայն վերջին հետապնդումներից հետո նրանց գործունեությունը ևս դադարել է։ Անար Մամմադլին ասաց, որ այո՛, այդ «բացատրությունը» որոշ պաշտոնյաների կողմից օգտագործվում է, բայց դա նորմալ ու հիմնավորված բացատրություն չէ։
Հիշեցնենք, որ Անար Մամմադլին հիմնադրել ու ղեկավարում էր Ադրբեջանում «Ընտրությունների դիտարկման և ժողովրդավարության հետազոտությունների կենտրոնը»։
2001թ․-ից նրա հիմնադրած «Ընտրությունների դիտարկման և ժողովրդավարական հետազոտությունների կենտրոնն» իրականացնում էր Ադրբեջանի ընտրությունների մոնիտորինգը։ Կենտրոնը դիտարկել էր նաև 2013թ․-ին Ադրբեջանում անցկացված նախագահական ընտրություններն ու քննադատել այն։ Մամմադլին ձերբակալվեց 2013թ.-ի դեկտեմբերին։ Ադրբեջանի իշխանությունները նրան մեղադրեցին «իշխանության չարաշահման» և մի շարք այլ հոդվածներով ու դատապարտեցին հինգ ու կես տարվա ազատազրկման՝ 2014թ․-ի մայիսին։ Միջազգային ճնշման արդյունքում 2016թ.-ի մարտի 17-ին Մամմադլին նախագահի ներման շնորհիվ ազատ արձակվեց։

Анар Мамедли: Полностью поддерживаю процесс мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном
«Я полностью поддерживаю процесс мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном. Что же касается «Платформы мира», у меня нет четкой информации об этом. Подобного рода платформа должна создаваться на базе реальных организаций гражданского общества, реальной воли и реальных интересов. В подобных случаях  имитация неуместна», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am в Страсбурге азербайджанский правозащитник, лауреат премии им. Вацлава Гавела в области прав человека Анар Мамедли, коснувшись созданной в Баку так называемой «Платформы для мира между Арменией и Азербайджаном».
В ответ на вопрос, окажет ли создание реальной платформы, состоящей из представителей гражданского общества, содействие мирному урегулированию карабахской проблемы, Анар Мамедли отметил, что это в теории, а в реальности создание такой платформы может гарантироваться, если в стране будет реальный диалог между реальным гражданским обществом и властями.
«В моей стране, когда у меня нет гарантий касательно своей деятельности, независимо от того, какой сферы она касается – мирный процесс, права человека, мониторинг выборов, мы не будем вмешиваться в какую-либо деятельность. В подобной политической, правой обстановке, считаю, я скажу от имени своей страны, очень трудно объявлять о подобной инициативе. В первую очередь, очень важно, чтобы в нашей стране сформировался диалог между реальными организациями гражданского общества и властями», – сказал Анар Мамедли.
«В ответ на вопрос, нет ли возможности начать с подготовки общества к мирному решению, Анар Мамедли указал, что, к сожалению, ситуация вокруг данных вопросов в Азербайджане очень сложная. «Если ты в Азербайджане независим, представляешь альтернативу, критику, очень просто начать против тебя кампанию шантажа  – с прикреплением таких ярлыков, как «проармянский», «враг народа»», – пояснил он.
«По моему восприятию, реальный мирный процесс возможен лишь при наличии устойчивого внутреннего диалога между властями и гражданским обществом. Если мы не можем озвучивать волнующие нас вопросы по телевидению, во время встреч с членами правительства, как мы можем говорить о наших внешнеполитических проблемах, а внешнеполитическом диалоге? Для меня это невероятно, нереально. Я всегда отмечаю – без избранного демократическим путем парламента сложно регистрировать какие-либо достижения. Если в парламенте нет национальной представленности, национальных голосов, как можно инициировать какое-либо мирное соглашение, какие-либо компромиссы? Это очень серьезные шаги, а для серьезных шагов очень важно наличие внутренней демократии. Я так считаю», – сказал Анар Мамедли.
Отвечая на вопрос, как он может прокомментировать то, что в Азербайджане власти часто связывают плохую ситуацию с правами человека, гражданским обществом с нерегулированностью карабахского конфликта, собеседник Panorama.am указал, что данное «объяснение» некоторыми чиновниками используется, но оно не является нормальным и обоснованным.
Анар Мамедли отметил также, что в Азербайджане в течение многих лет были организации, которые проводили большую работу с беженцами, переселенцами, сотрудничали с международными организациями, однако после недавних преследований они тоже прекратили свою деятельность.
Анар Мамедли руководит Центром мониторинга выборов и обучения демократии, который, начиная с 2011 года, проводил независимое наблюдение за выборами в Азербайджане. Центр также наблюдал за последними президентскими выборами, состоявшимися 9 октября 2013 года, в ходе которых были отмечены многочисленные нарушения и подлоги на стадии подсчета голосов. В конце октября 2013 года Генпрокуратура Азербайджана возбудило уголовное дело и провела первые следственные мероприятия в отношении ЦМВОД. В декабре 2013 года Анар Мамедли был арестован. Его освободили лишь в марте 2016 года по амнистии.