Հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 420 կրակոց
Ապրիլի 30-ին և լույս մայիսի 1-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 35 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 420 կրակոց: Շփման գծի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (2 արկ):
«ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիարժեք վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն», - հայտնում էն Արցախի ՊԲ լրատվական ծառայությունից:

Минобороны НКР:  Азербайджан нарушил режим прекращения огня более 35 раз
Накануне, 30 апреля, и в ночь на 1 мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня свыше 35 раз. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
За указанный период противник произвел в направлении армянских позиций около 420 выстрелов.
В южном направлении линии соприкосновения ВС Азербайджана применили также автоматический станковый гранатомет (2 снаряда).
«Подразделения Армии обороны НКР  сохраняют полноценный контроль на передовой, продолжая осуществлять надежную оборону боевых позиций», – говорится в сообщении.