Էրդողանը Ռուսաստանին կոչ է արել շուտափույթ չեղարկել առևտրային սահմանափակումները
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը անհրաժեշտ է համարում, որ Ռուսաստանը հանի առևտրային պատժամիջոցները, ինչը կնպաստի հարաբերությունների վերջնական կարգավորմանը: Այս մասին նա հայտարարել է Անկարայում Սոչի մեկնելուց առաջ, որտեղ հանդիպելու է Պուտինին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Եթե մենք ցանկանում ենք հասնել 100 միլիարդ դոլարի առևտրային շրջանառության, ապա պետք է արագ և ամբողջությամբ չեղարկենք բոլոր սահմանափակումները: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նման բան տեղի ունենա, մենք պարոն Պուտինի հետ մեծ ջանքեր ենք գործադրում էական հարցերը լուծելու և հարաբերությունները նախկին մակարդակին վերադարձնելու համար», - ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ ավելի վաղ ռուս և թուրք նախարարները քննարկել են պատժամիջոցների չեղարկման թեման: Նա նշել է, որ այդ հարցը կքննարկի Պուտինի հետ: Ըստ Էրդողանի՝ սահմանափակումների չեղարկումը ամենագլխավոր պայմանն է 100 միլիարդ դոլարի առևտրային հաշվեկշռին հասնելու համար:
Նա նաև նշել է, որ հարաբերությունների արդյունավետ զարգացման համար անհրաժեշտ է հանել նաև վիզային սահմանափակումները:

Эрдоган призвал Россию срочно снять все торговые ограничения
Турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган считает необходимым, чтобы Россия сняла торговые санкции в отношении Турции в целях окончательной нормализации отношений. Об этом он заявил в Анкаре перед вылетом в Сочи, где встретится с президентом РФ Владимиром Путиным, передает ТАСС.
«Если мы хотим достичь торгового оборота в $100 млрд, то нам надо срочно и полностью снять все эти ограничения. Мы хотим, чтобы это произошло, мы с господином Путиным прилагаем большие усилия для решения существующих вопросов и для возвращения отношений на прежний уровень», - сказал он.
Эрдоган добавил, что министры двух стран ранее уже обсуждали тему снятия санкций. Он также подчеркнул, что будет обсуждать этот вопрос с Путиным. По словам Эрдогана, снятие ограничений - самое главное условия для достижения уже упомянутого ранее объема торгового баланса в $100 млрд.