Հովիկ Աբրահամյանը մերժել է ԱԱԽ քարտուղար նշանակվելու առաջարկը և նպատակադրվել է ամրապնդել իր դիրքերը. ՀԺ
«Հայկական Ժամանակ»-ի տեղեկացմամբ՝ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մերժել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնելու՝ Սերժ Սարգսյանի առաջարկը: Այդ պաշտոնը թափուր է մնացել Յուրի Խաչատուրովի՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար նշանակվելուց հետո։
Մերժման հիմնավորումը եղել է այն, որ դեռ անհայտ է, թե 2018 թվականին ինչ քաղաքական իրավիճակ կլինի Հայաստանում, երբ լրանա Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Այսինքն՝ նորից անորոշություն կմտնի նրա ծրագրերում:
«Աբրահամյանը նպատակադրվել է այս մեկ տարում ամրապնդել իր դիրքերը, որպեսզի 2018 թվականին ավելի լուրջ հավակնություններով և ավելի ամուր դիրքերից կարողանա հանդես գալ: Ի դեպ, ապրիլի 24-ին էլ Հովիկ Աբրահամյանը բավական զուսպ խոսեց իշխանությունների և իր ծրագրերի մասին՝ չօգտագործելով «գետերի և առվակների» հայտնի հռետորաբանությունը», -հավելել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Овик Абраамян отказался возглавить Совет нацбеза, и намерен укрепить свои позиции
04/05/2017 09:34
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что бывший премьер-министр Армении Овик Абраамян отверг предложение президента Сержа Саргсяна о назначении секретарем Совета национальной безопасности.
Обоснованием стало то, что пока неизвестно, какая политическая ситуация сложится в Армении в 2018 году, когда истечет срок полномочий действующего президента.
Издание отмечает, что О.Абраамян намерен за этот год укрепиться, и выступить в 2018 году с более сильных позиций.