Շատ կոշտ. վարչապետը կրկին անդրադարձավ աղբահանությանն ու սանիտարական աշխատանքներին
Գործադիրի այսօրվա նիստում վարչապետը կրկին անդրադարձավ աղբահանությանն ու սանիտարական մաքրման աշխատանքներին։
Նա նշեց, որ ՀՀ կառավարությունը տրամադրված է աղբահանության ու սանիտարական մաքրման աշխատանքների կատարումը անհրաժեշտ մակարդակի բերելու, ամենուրեք անկանոն թափված աղբի նկատմամբ անհադուժող վերաբերմունք ձևավորելու, օրինազանցների նկատմամբ վարչարարությունը խստացնելու ուղղությամբ։
«2017 թվականի ապրիլի 20-ին առաջարկել ենք «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի մեկնարկը, ավելի վաղ՝ 2016 թվականին, հավանության ենք արժանացրել Հայաստանի կոշտ թափոնների կառավարման համակարգի զարգացման հնարավորությունը, հաստատել ենք իրականացվող միջոցառումների ծրագիր, ու այդ առումով ունենք հստակ պատկերացում ու որոշակիացված հեռանկար», - ասաց վարչապետը։
Նա ՀՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում կառավարություն ներկայացնել անհրաժեշտ առաջարկություններ՝ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարությունը աղբահանության ու սանիտարական մաքրման ոլորտի պետական լիազոր մարմին ճանաչելու վերաբերյալ։
«Մենք, փաստորեն, առ այսօր նման մարմին չունեինք, մենք «Մաքուր Հայաստան» ծրագիրը հսկողության տակ ենք դնում պարբերաբար, անդրադառնում ենք, թե ուր ենք հասել, ինչ ենք ծրագրավորել և ինչ ենք կատարել, շատ կոշտ», - շեշտեց վարչապետը։

Премьер-министр поручил взять под строгий контроль реализацию программы «Чистая Армения»
Сегодня в ходе заседания правительства Армении премьер-министр Карен Карапетян вновь обратился к организации работ по вывозу мусора и санитарной очистке территорий.
Он отметил, что правительство Армении намерено повысить до необходимого уровня организацию и выполнение работ по вывозу мусора и санитарной очистке территорий, сформировать в обществе нетерпимость к разбросанному мусору и ужесточить административную ответственность за выброс мусора в неположенном месте.
«Мы предложили начать с 20 апреля 2017 года программу «Чистая Армения», ранее, в 2016 году одобрили возможность развития системы управления отходами, утвердили программу реализуемых мероприятий и в данном контексте имеем четкое представление и определенные перспективы», - сказал премьер.
Он поручил министру территориального управления и развития Давиду Локяну в месячный срок представить в правительство необходимые предложения о признании министерства уполномоченным органом в сфере вывоза мусора и санитарной очистки.
«Фактически по сей день у нас не было подобного органа, мы берем под строгий контроль программу «Чистая Армения» и следим за ее реализацией, фиксируя, что было запланировано и что сделано», - отметил он.