«Ելք» դաշինքը պատրաստ է բյուջեից 15 000 դրամ տրամադրել ընտրակաշառքից հրաժարված քաղաքացիներին
Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը խոստանում է, որ եթե «Ելք» դաշինքը ավագանու ընտրություններում մեծամասնություն կազմի, ապա ընտրություններից հետո Երևան քաղաքի բյուջեում նոր հոդված կավելացվի՝ «Սոցիալական աջակցություն՝ ընտրակաշառքին հարկադրվող քաղաքացիներին», այս մասին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Այն քաղաքացիները, որոնք Երևանի ավագանու ընտրություններում մեր հաղթանակից հետո համապատասխան դիմում կներկայացնեն Երևանի քաղաքապետարան և կասեն, որ հրաժարվել են ընտրակաշառքով քվեարկելուց, կստանան սոցիալական աջակցություն՝ նախնական հաշվարկով մոտ 15 000 դրամի չափով», - նշեց նա:
Ն. Փաշինյանն ասաց, որ այս քայլը նպատակ ունի ընտրակաշառքին հակադրվող քաղաքացիներին սոցիալական աջակցություն տրամադրել, որը հնարավորություն կտա վերացնել և արմատախիլ անել Հայաստանում ընտրակաշառքով քվեարկելու պրակտիկան:
Դիտարկմանը, թե ինչպե՞ս են ստուգելու արդյոք մարդիկ չեն խաբում և իսկապես ընտրակաշառք չեն վեցրել, Ն. Փաշինյանը նշեց.
«Որևէ ապացուցելու կարիք չկա: Մենք հավատում ենք մեր ընտրողներին»:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ մոտավոր հաշվարկներով սոցիալական նման աջակցության համար բյուջեից կտրամադրվի մոտ 3 մլրդ դրամ:

Блока «Елк» готов предоставить отказавшимся от взятки гражданам 15 000 драмов из бюджета
Кандидат в мэры Еревана Никол Пашинян обещает в случае победы блока «Елк» на выборах в Совет старейшин Еревана добавить в городской бюджет Еревана новую статью – «Социальная поддержка принуждаемым к избирательным взяткам гражданам». Об этом Никол Пашинян заявил сегодня в ходе встречи с журналистами.
«Те граждане, которые после нашей победы на выборах в Совет старейшин подадут в мэрию Еревана соответствующие заявления и скажут, что отказались голосовать за взятку, получат социальную помощь, по предварительным расчетам в размере около 15 000 драмов», - отметил Никол Пашинян.
Он заявил, что этот шаг преследует цель предоставить социальную поддержку гражданам, которые противостоят избирательным взяткам, что позволит ликвидировать практику подкупа избирателей в Армении.
На замечание, каким образом собираются они проверить, говорят ли люди правду и в действительности ли, Никол Пашинян ответил:
«Нет необходимости что-то доказывать, мы верим нашим избирателям».
Пашинян подчеркнул, что по приблизительным расчетам, для оказания подобной социальной помощи из бюджета будет выделено 3 млрд. драмов.