Գյումրին կարող է դառնալ հայ-ռուսական ռազմարդյունաբերական համագործակցության հարթակ. Վիգեն Սարգսյան
Ռուսաստանը շատ է աջակցում ՀՀ Զինված ուժերի ամրապնդմանը, ռուսական Interfax-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Այս պահին մենք Ռուսաստանի հետ ունենք շատ ծրագրեր` սկսած մեր կուրսանտների ուսուցումից, մինչև գործողությունների միասնական պլանավորում: Ստեղծել ենք զորքերի միասնական խմբավորում, կա միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգ, ունենք ռազմատեխնիկական համագործակցության հետ կապված բազմաթիվ հարցեր: Մոսկվա կատարած իմ այցելության շրջանակներում հանդիպել եմ ՌԴ արդյունաբերության ու առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ, անցկացրեցինք հայ-ռուսական արդյունաբերական համաժողով: Ծանոթացրեցինք ռազմարդյունաբերական համալիրի մեր արտադրողներին, որպեսզի նրանք ուղղակիորեն կարողանան պայմանավորվել համատեղ գործունեության շուրջ», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նա անդրադարձել է Մոսկվա այցի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, որ Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի տարածքում նախատեսվում է ստեղծել համատեղ ռազմաարդյունաբերական համալիր:
«Շատ մանրամասներ, իհարկե, չեմ կարողանա պատմել: Գյումրին միշտ եղել է մեր դաշնակցային հարաբերությունների կարևոր հարթակ, այնտեղ բնակվում են բազմաթիվ զինծառայողների ընտանիքներ և ավանդաբար Գյումրին միշտ ունեցել է զարգացած արդյունաբերություն: Այնտեղ հիմա էլ կան ռազմարդյունաբերական համալիրի գործող կառույցներ: Քննարկում ենք այդ գործունեության ընդլայնման հնարավորությունն ու Գյումրու վերածումը մեր երկրների միջև ռազմարդյունաբերական համագործակցության հարթակի: Կարծում եմ` դա հնարավոր կլինի իրագործել», - ամփոփել է Վ. Սարգսյանը:

Виген Саркисян: Гюмри может стать площадкой армяно-российского военно-промышленного взаимодействия
Россия очень поддерживает укрепление Вооруженных сил Армении, заявил министр обороны Армении Виген Саркисян в интервью агентству в «Интерфакс».
«В данный момент у нас с Россией много программ – от обучения наших курсантов до совместного планирования операций. Мы создали объединенную группировку войск (сил), есть общая система противовоздушной обороны, у нас много тем по военно-техническому сотрудничеству. В рамках визита я встретился с министром промышленности и торговли Денисом Мантуровым, мы провели армяно-российскую промышленную конференцию. Мы познакомили наших производителей из сферы ВПК, чтобы они могли напрямую договариваться о совместной деятельности», - сказал Виген Саркисян.
Он обратился к заявлению президента Армении Сержа Саргсяна во время визита в Москву о том, что на базе в Гюмри планируется создать совместный военно-промышленный комплекс.
«Много подробностей, конечно, рассказать не смогу с учетом специфики нашей деятельности. Гюмри всегда являлся важной площадкой нашего союзнического взаимодействия: там расквартирована 102-я российская база, там проживает множество семей военнослужащих, и традиционно в Гюмри всегда были развитые производственные мощности.
Конечно, судьба этого города сложилась очень непросто после землетрясения 1988 года, когда пострадала значительная часть его инфраструктуры. Но сегодня город активно восстанавливает свои былые позиции, в том числе в производственной сфере. И есть предприятия военно-промышленного комплекса, которые там уже работают. Мы обсуждаем возможности дальнейшего расширения в этом направлении и превращения Гюмри в площадку военно-промышленного взаимодействия между нашими странами. Думаю, это удастся осуществить», - резюмировал Виген Саркисян.