ԼՂ հակամարտության ռազմական լուծում գոյություն չունի, հուսանք` դա գիտակցում են նաև Բաքվում. Վիգեն Սարգսյան
08/05/2017 14:53
Պաշտպանության նախարարները բանակցություններով չեն զբաղվում, դրանց մասին ավելի լավ կխոսեն նախագահների ու արտգործնախարարությունների ներկայացուցիչները, ռուսական Interfax-ին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացին, ասել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Այնուամենայնիվ, իմ մոսկովյան ելույթում ես հայտարարել եմ, որ խորապես համոզված եմ` հակամարտությունները, որոնք այսօր կան մեր տարածաշրջանում ու աշխարհում, չունեն ռազմական լուծում: Ուժի կիրառման հետևանքով առաջացող միակ գործոնը ճնշման գործոնն է կողմերից մեկի վրա, որ բանակցային գործընթացքում առավել ճկունություն ցուցաբերի: Արդյունքում, այնուամենայնիվ, պետք է բանակցություններ լինեն, պետք է լինի խաղաղություն ու խաղաղության համաձայնագիր: Ինչքան շատ է փակուղի մտնում հակամարտությունը, ատելությունն ու ագրեսիան, այնքան ավելի բարդ է հետագայում լուծել նման հակամարտությունները», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը` ընդգծելով.
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծում պարզապես գոյություն չունի: Հուսանք` դա լավ հասկանում են նաև Ադրբեջանում: Մեծ հույս ունենք, որ Բաքվում որոշումներ կայացնելու պատասխանատվություն ունեցողները գիտակցում են` շատ հեշտ է դռները բացել քաոսի ու իսկապես լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների համար, ամբողջ տարածաշրջանում էսկալացիայի համար, ինչը կանգնեցնելն է շատ բարդ լինելու: Դա անպայման կուժեցաղնի տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների դերը, կմեծանա ոչ տարածաշրջանային խաղացողների դերը, որոնք կսկսեն օգտվել դրանից: Պանդորայի նման արկղը կարելի է միշտ բացել, իսկ կարգավորել հակամարտությունն այդքանից հետո շատ բարդ կլինի: Այնպես որ, ես մեծ հույս ունեմ, որ արտգործնախարարները կկարողանան նոր հատման կետեր գտնել՝ չնայած որ հնարավորությունների շրջանակը խիստ սահմանափակ է»:
Եզրափակելով խոսքը Վ. Սարգսյանն ասել է.
«Լեռնային Ղարաբաղը թեև չճանաչված, բայց պետություն է, ոչ թե` հակամարտություն: Եվ, քանի դեռ չկա այդ փաստի գիտակցումը, կարգավորում չի լինելու»:

Виген Саркисян: Военного решения карабахского конфликта не существует, надеемся, это понимают и в Баку
08/05/2017 15:59
Министры обороны переговорным процессом не занимаются, перспективы урегулирования лучше прокомментируют в администрациях президентов и в министерствах иностранных дел, заявил министр обороны Армении Виген Саркисян в интервью агентству в «Интерфакс», касаясь переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.
«Но в своем выступлении на Московском форуме я заявил о том, что глубоко убежден, что конфликты, которые существуют сегодня и в нашем регионе, и в мире в целом, не имеют военного решения. Единственный фактор, который появляется в результате применения силы, – это фактор нажима на ту или иную сторону для проявления большей гибкости в переговорном процессе. В результате все равно должны быть переговоры, все равно должен быть мир, должно быть мирное соглашение. И чем глубже заходит в тупик противостояние, ненависть, агрессия, тем труднее потом решать такие конфликты», - сказал Виген Саркисян, подчеркнув:
«Мы исходим из того, что военного решения карабахского конфликта просто не существует. Мы очень надеемся, что это хорошо понимают и в Азербайджане. Мы очень надеемся на то, что люди, ответственные за принятие решений в Баку, осознают, что очень легко открыть двери для хаоса и действительно широкомасштабных военных действий, эскалации во всем регионе, которые остановить будет очень сложно. Это обязательно усилит роль террористических групп в регионе, возрастет и роль внерегиональных игроков, которые начнут этим пользоваться. Открыть такой ящик Пандоры можно всегда. Урегулировать после этого конфликт будет невероятно сложно. И в этом смысле, конечно, я очень надеюсь, что министрам иностранных дел удастся найти какие-то новые точки соприкосновения. Хотя круг возможностей весьма ограничен».
Виген Саркисян отметил, что Нагорный Карабах – это пусть и непризнанная, но страна, а не конфликт и пока не придет полное понимание этого факта, урегулирования не будет.
«Там на протяжении уже четверти века в условиях де-факто независимости живут совершено реальные люди. Они ответственны за принятие своих решений, они формируют свое правительство на очень демократических принципах, свободных выборах, происходит формирование многофракционного парламента», - заявил Виген Саркисян.