Հայաստանում այլ երկրների ռազմաբազաներ բացելու քննարկումներ չկան. Վիգեն Սարգսյան
Հայաստանը չի նախատեսում երկրի տարածքում օտարերկրյա պետությունների նոր ռազմաբազաների բացելու հարցը, Interfax գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Ներկայում Հայաստանում այլ երկրների ռազմաբազաներ բացելու քննարկումներ հաստատ չկան: Մենք նման հարցում չունենք նաև ռուսական կողմից։ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազան սկզբունքորեն մեծ նշանակություն ունի: Մենք ինտենսիվորեն շփվում ենք ռուս գործընկերների հետ բազայի արդիականացման, հնարավորությունների ընդլայնման հարցերի շուրջ», -ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Նախարարը նշել է, որ կան հստակ թեմաներ, ուղղություններ, որտեղ Հայաստանի և Ռուսաստանի համատեղ աշխատանքի արդյունքում կարող են ի հայտ գալ համագործակցության նոր ձևեր։ Մասնավորեցնելով Վիգեն Սարգսյանն ասել է, թե խոսքը հակաօդային պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին է։

Виген Саркисян: В Армении не обсуждается открытие военных баз других стран
Армения не планирует открывать новые военные базы других стран на территории республики, заявил министр обороны Армении Виген Саркисян в интервью агентству в «Интерфакс».
«На данный момент обсуждений об открытии каких-либо баз других стран в Армении уж точно не ведется. У нас нет и такого запроса с российской стороны. В принципе 102-я база имеет важное значение. Мы интенсивно общаемся с нашими российскими коллегами на тему ее модернизации, расширения ее возможностей», - сказал Виген Саркисян.
Министр отметил, что есть конкретные темы, направления, где в результате совместной работы Армении и России могут появляться новые формы сотрудничества. В частности, Виген Саркисян заявил, что речь идет о сфере сотрудничества в сфере противовоздушной обороны.