Ադրբեջանի փլուզումը. Երկրի խոշորագույն բանկը դադարեցրել է վարկատուների վճարները
Ադրբեջանի խոշորագույն բանկը՝ Ադրբեջանի միաջազգային բանկը (ԱՄԲ), որը արժույթի պակասուրդի և արժույթի սուր ճգնաժամի պատճառով հայտնվել է փլուզման եզրին, դադարեցրել է արտաքին պարտքի վճարումները և սկսել է բանակցություններ վարկատուների հետ` վերակազմավորման վերաբերյալ, հայտնում է Forbes.ru-ն:
ԱՄԲ-ն մայիսի 10-ին բաց է թողել վճարումը 100 մլն դոլար հիմնական պարտքի և տոկոսների մասով, ասվում է պետբանկի հաղորդագրության մեջ: Արտարժույթով պարտքերի մի մասը փոխարինվելու է Ադրբեջանի սուվերեն պարտատոմսերով, իսկ վերակազմավորման վերաբերյալ առաջարկվող նախագիծը կդառնա պարտադիր, եթե այն հաստատեն կարկատուները:
Բանկի պարտատոմսերի գինը, որի մարումը նախատեսվում է 2019 թվականին, ընկել է 15 տոկոսով, իսկ եկամտաբերությունն աճել է 14,188 տոկոսով: Բանկը վճարումների դադարեցման որոշումն անվանել է «ցավալի»: «Շտապ անհրաժեշտ են միջոցառումներ ԱՄԲ-ի երկարաժամկետ կենսունակությունն ապահովելու համար», — ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Крах Азербайджана: крупнейший банк республики прекратил платежи кредиторам
Крупнейший банк Азербайджана - Международный банк Азербайджан (МБА), оказавшийся на грани краха в результате дефицита в стране валюты и острого валютного кризиса, прекратил выплаты по внешнему долгу и начнет переговоры с кредиторами о реструктуризации,  передает Forbes.ru.
МБА 10 мая пропустил платеж по основному долгу и процентам по кредиту на $100 млн, говорится в сообщении госбанка. Часть его долгов в иностранной валюте будет заменена на суверенные облигации Азербайджана, а предлагаемый план реструктуризации станет обязательным, если его одобрят кредиторы, на долю которых приходится две трети задолженности в денежном выражении.
Цена облигаций банка с погашением в 2019 году падала на 15%, а доходность вырастала до 14,188%. Банк назвал решение о прекращении платежей «прискорбным». «Срочно необходимы дальнейшие меры для обеспечения долгосрочной жизнеспособности МБА», — говорится в сообщении.
Стоит отметить, что банк имеет и дочерний банк в России — МБА-Москва. В январе 2002 года он был открыт при поддержке правительства Азербайджана  и ему принадлежало 100% банка. Он входит в систему страхования вкладов и топ-150 банков по активам (24 млрд рублей). На его счетах в апреле было около 2,1 млрд рублей средств корпоративных клиентов и около 600 млн рублей средств физлиц.