Նախօրեին սահմանի արցախյան ուղղությամբ եղել է որոշակի լարում. Վիգեն Սարգսյան
Նախօրեին՝ ցերեկը, սահմանի արցախյան ուղղությամբ եղել է որշակի լարում, այս մասին ասաց ՀՀ պաշպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ պատասխանելով սահմանային իրավիճակի մասին Aysor.am-ի թղթակցի հարցին:
«Գիշերը հարաբերական անդորր է եղել: Երեկ ցերեկը եղել է որոշակի լարում: Մեր զինված ուժերը անմիջապես պատասխանել, արձագանքել են, լռեցրել են հակառակորդին: Այս պահին իրավիճակն ամբողջությամբ վերահսկվում է և հարաբերական անդորր է», - ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Մայիսի 13-ին և լույս 14-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 75 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 750 կրակոց: Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը շփման գծի հյուսիսային ուղությամբ կիրառել է նաև Դ-44 տիպի հրանոթներ (65 արկ) և 60 ու 82 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ):

На линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана вчера наблюдалась напряженная обстановка – Виген Саркисян
14/05/2017 11:41
На линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана вчера наблюдалась напряженная обстановка, заявил журналистам министр обороны Армении Виген Саркисян.
«Ночью было спокойно. Но вчера днем была напряженность. Наши ВС немедленно отреагировали, подавили активность противника. Сейчас обстановка полностью контролируется и наблюдается относительное спокойствие», - сказал В.Саркисян.
Напомним, что Минобороны НКР заявило, что ВС Азербайджана 13 мая и в ночь на 14 мая нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха 75 раз.
В направлении армянских позиций произведено около 750 выстрелов.
Кроме стрелкового оружия на северном направлении линии соприкосновения ВС Азербайджана применили пушки Д-44 (65 снарядов), 60 мм и 82 мм минометы (17 снарядов).
С целью подавления активности противника ВС Нагорно-Карабахской Республики предприняли ответные действия.