Հյուսիսային ուղությամբ հակառակորդը կիրառել է հրանոթներ և  ականանետեր. Այս պահին իրավիճակը հանգիստ է
Մայիսի 13-ին և լույս 14-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 75 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 750 կրակոց: Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը շփման գծի հյուսիսային ուղությամբ կիրառել է նաև Դ-44 տիպի հրանոթներ (65 արկ) և 60 ու 82 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ):
Ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների:

ВС Азербайджана обстреляли позиции Карабаха из пушек и минометов
Вооруженные силы Азербайджана 13 мая и в ночь на 14 мая нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха 75 раз.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, в направлении армянских позиций произведено около 750 выстрелов.
Кроме стрелкового оружия на северном направлении линии соприкосновения ВС Азербайджана применили пушки Д-44 (65 снарядов), 60 мм и 82 мм минометы (17 снарядов).
С целью подавления активности противника ВС Нагорно-Карабахской Республики предприняли ответные действия.