Անտոնիու Գուտերիշ. «Մեկ գոտի – մեկ ուղի» նախաձեռնությունը նպատակամղված է խաղաղության հասնելուն
«Մեկ գոտի – մեկ ուղի» նախաձեռնությունը նպատակամղված է խաղաղության հասնելուն, ուստի և այն սերտորեն կապված է ՄԱԿ-ի նպատակների ու սկզբունքների հետ, հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը:
«Այդ նախագիծը միտված է մարդկանց միավորելուն, այն ստեղծվում Է ոչ միայն զարգացման համար, այլև հանուն խաղաղության: Ահա թե ինչու է այդ նախաձեռնությունն այդքան սերտորեն կապված ՄԱԿ-ի գործողությունների ծրագրի հետ, որը նպատակամղված է կայուն զարգացման ու ամուր խաղաղության հասնելուն», - ասել է Գուտերիշը CGTN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Մայսիսի 14-15-ին Պեկինում ընթանում Է «Մեկ գոտի – մեկ ուղի» ռազմավարության շրջանակներում միջազգային համագործակցությանը նվիրված բարձր մակարդակի համաժողովը, որին մասնակցում են 29 պետության նախագահներ ու վարչապետներ:

Гутерреш: «Один пояс, один путь» направлена на достижение мира
Китайская инициатива «Один пояс, один путь» направлена на достижение мира, и именно поэтому она тесно связана с целями и принципами ООН, завил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш, передает РИА Новости.
«Этот проект направлен на объединение людей, он создается не только для развития, но и ради достижения мира. И именно поэтому эта инициатива так сильно связана с программой действий ООН, которая направлена на достижение стабильного развития и прочного мира» , — сказал Гутерреш в интервью телеканалу CGTN.
В Пекине 14-15 мая проходит форум высокого уровня по международному сотрудничеству в рамках стратегии «Один пояс, один путь». В нем участвуют президенты и премьеры 29 государств.