Ադրբեջանի ՊՆ ուշագրավ հայտարարությունը` հայկական զինված ուժերի սպառազինության մեջ մարտական ԱԹՍ-ների առկայության մասին
17/05/2017 12:50
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, ըստ որի հայկական կողմը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ մայիսի 16-ի երեկոյից, իբրև թե, արկակոծել է Ադրբեջանի ԶՈւ հենակետերը:
Հայտարարության մեջ ուշագրավն այն է, որ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդմամբ` «հայկական կողմը կիրառել է նաև մարտական անօդաչու սարքեր»:
Բանն այն է, որ սա առաջին հիշատակումն է ՀՀ Զինված ուժերի կողմից մարտական անօդաչու սարքերի կիրառման ու առհասարակ ԶՈւ սպառազինության մեջ դրանց առկայության մասին:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ այս Արցախի ՊԲ հաղորդմամբ` մայիսի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 82 (4 արկ) և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 (4 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (15 արկ) ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (5 արկ):

Азербайджан признал наличие у армянской стороны боевых беспилотников
Министерство обороны Азербайджана сегодня выступило с заявлением, в котором отмечается, что ВС Нагорного Карабаха вечером 16 мая в восточном направлении линии соприкосновения, якобы, обстреляла боевые позиции азербайджанских сил.
Примечательным в заявлении, однако, является упоминание о том, что «армянская сторона применила также боевые беспилотные летательные аппараты».
Это первое упоминание о применении и наличии у армянской стороны подобного вида вооружения.
Напомним, что сегодня пресс-служба Минобороны Нагорного Карабаха сообщила, что ВС Азербайджана 16 мая и в ночь на 17 мая нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха около 60 раз.
В направлении армянских позиций произведено более 900 выстрелов.
Кроме стрелкового оружия на восточном направлении линии соприкосновения ВС Азербайджана применили 82 и 120 мм минометы, 4 и 17 снарядов, соответственно, а на северо-восточном направлении – 60 и 82 мм минометы (15 и 5 снарядов).
Передовые подразделения Армии обороны НКР с целью подавления активности противника предприняли ответные действия.