ՄԱԿ. 2017-2018-ին համաշխարհային տնտեսության որոշակի աճ կգրանցվի
2017-2018 թվականներին համաշխարհային տնտեսության որոշակի աճ կգրանցվի՝ չնայած ընդհանուր առմամբ այն նախկինի պես կվերականագնվի բավականին դանդաղ տեմպերով։ Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի տնտեսական ու սոցիալական հարցերով վարչության նոր զեկույցում։
Վարչության տնտեսագետ Գրիգոր Աղաբեկյանը կարծում է, որ Ռուսաստանին, ճիշտ է համեստ, սակայն տնտեսական աճ է սպասվում։
«Անցյալ տարվա չորրոդր եռամսյակում տնտեսական աճ է նկատվում։ Բայց աճը բավականին համեստ կլինի՝ մոտ 1,5 տոկոս այս տարի և 1,5 տոկոս՝ հաջորդ։ Այս դրական տենդենցները կապված են նավթի գների բարձրացման հետ, որոնք մի քանի տարի անընդմեջ նվազել են», - «ՄԱԿ-ի ռադիո»-ի փոխանցմամբ՝ նշել է նա։
Կենտրոնական Ասիայի երկրները կարող են աճի բարձր տեմպեր գրանցել՝ հիմնականում ՌԴ-ից գումարային փոխանցումների հոսքի աշխուժացման շնորհիվ։

ООН: В 2017-2018 годах произойдет некоторое ускорение роста глобальной экономики
В 2017-2018 годах произойдет некоторое ускорение роста глобальной экономики, хотя в целом она по-прежнему будет восстанавливаться довольно медленными темпами. Об этом сообщается в новом докладе Департамента ООН по экономическим и социальным вопросам.
В России ожидается возвращение к экономическому росту, правда – скромному, считает экономист департамента Григор Агабекян. «В 4-м квартале прошлого года экономика уже вышла из рецессии, наблюдался рост. Но рост будет довольно скромный – примерно 1,5 процента в этом году и 1,5 процента в следующем. Эти позитивные тенденции связаны с некоторым повышением цен на нефть, некоторым подъемом в инвестициях, которые сокращались несколько лет подряд», - отметил он, передает Радио ООН.
Страны Центральной Азии могут показать высокие темпы роста, не в последнюю очередь благодаря оживлению потоков денежных переводов из Российской Федерации, стимулирующих частное потребление.